válkaČeskoslovenskoobjevy

Švýcaři skrývali do svých map zábavné ilustrace

Švýcaři skrývali do svých map zábavné ilustrace
Zdroj: eyeondesign.aiga.org
+ 2 fotky+ 3 fotky

Kartograf, to je precizní a velmi přesná práce, která skýtá jen malý prostor pro kreativitu. Přesto se zdá, že švýcarští tvůrci map měli zřejmě chuť svou kreativitu projevovat, byť velmi nenápadným způsobem. Do map Švýcarska vmalovávali malé zábavné ilustrace.

Tomáš Chalupa 22. září 2020

Kartografové pracující pro švýcarský Federální úřad pro topografii celá desetiletí vpašovávali do map malé kresbičky. Nebyla to tedy praxe jednoho vtipálka nebo výstřelek, ale dlouhodobá praxe. Od sviště schovaného šikovně v konturách švýcarských Alp až po rybu skrývající se v soutoku řek. A nejen to, troufli si i na siluetu nahé ženy, vytvořenou z linií dvou řek. Jak takové věci mohly zůstat nepovšimnuty?

Ona nahá žena byla vytvořena v roce 1952 a přišlo se na ni až v roce 2012. Prostě zřejmě nikoho nenapadlo něco takového v mapách vůbec hledat. Kartografové si zřejmě jen krátili dlouhou chvíli, anebo se chtěli připodobnit svým středověkým kolegům, kteří do map malovali různé bájné nestvůry, draky a chobotnice.

Thumbnail # Piri Reis zakreslil na mapu Antarktidu v době, kdy o ní nikdo nevěděl
Mohlo by Vás zajímat:

Piri Reis zakreslil na mapu Antarktidu v době, kdy o ní nikdo nevěděl

Ona nenápadná dílka bohužel už brzy nikdo nenajde, protože zmizí. V dalších dotiscích map Švýcarska už nebudou, protože budou pečlivě vymazány. Mluvčí úřadu Swisstopo prohlásil, že při tvorbě map zkrátka neexistuje žádné místo pro samovolnou kreativitu.

Podobná situace se stala i u nás, ovšem netýkalo se to map, ale mnohem volnějšího žánru – dětského časopisu Čtyřlístek. Do některých jeho dílů se podařilo kreslíři Bohumilu Fenclovi propašovat ilustrace znázorňující sexuální styk, jak odhalil spisovatel a rovněž autor knih pro děti Martin Šinkovský. Poté, co se celá věc provalila, byl Fencl z časopisu vyhozen. Ani ve Čtyřlístku zkrátka není pro podobné vtipy místo.

Další články

Zavří­t reklamu