válkaČeskoslovenskoobjevy

Švýcaři mají tolik zlata, že ho i splachují do záchodu

Švýcaři mají tolik zlata, že ho i splachují do záchodu
Zdroj: atlasobscura.com

Skoro tři kilogramy zlata v hodnotě dvou milionů dolarů skončí každý rok ve švýcarských čističkách odpadních vod. S nadsázkou by se dalo říct, že Švýcaři mají tolik zlata, že ho splachují do záchodu. A byla by to vlastně pravda.

Tomáš Chalupa 1. listopadu 2017

Zlato, které se do odpadních vod dostává, má původ v hodinářském průmyslu a závodech na zpracování zlata. Jde jednoduše o odpad z této výroby. Jsou to miniaturní částečky, které se vyloučí a následně odtečou do potrubí. Jak podotýká agentura Bloomberg, Švýcarsko zpracovává 70 procent evropského zlata, což na na malou zemi úctyhodné množství.

Jak zjistili vědci, kteří zkoumali 64 čističek odpadních vod, koncentrace zlata bohužel není tak velká, aby se ekonomicky vyplatilo jej znovu z vody získávat. Je tak nenávratně ztraceno. Rozborem vod se zjistilo, že zlato zdaleka není jediným drahým kovem, který takto míří do odpadu. Kolem 187 kilogramů nejrůznějších kovů jako je stříbro nebo platina, také mizí v kalných vodách čističek. Člověka napadne, co to je asi za bohatou zemi, kde odpadní voda má hodnotu milionů dolarů.

Další články

Zavří­t reklamu