válkaČeskoslovenskoobjevy

Švýcaři dokončili po sedmnácti letech nejdelší tunel na světě

Gotthardský železniční tunel je nejdelší a také nejhlubší tunel na světě. Měří 57,1 km a vede až 2,3 km pod zemí. Švýcaři tohle veledílo stavěli celých sedmnáct let.

Tomáš Chalupa 2. června 2016

První vlakové soupravy by pod Alpami měly začít jezdit ještě letos v prosinci. Za vším stojí referendum z roku 1992, kdy Švýcaři rozhodli, že se doprava má přesunout ze silnic na železnice. Bylo nutné vybudovat spojnici mezi Janovem na jihu a Rotterdamem na severu. Díky tunelu se spojení mezi severem a jihem Evropy zkrátí o hodinu. Stavba tunelu začala v roce 1999. Bylo spočítáno, že dělníci museli odstranit 31 milionů tun rozličných druhů hornin. Stavba stála přes 12 miliard švýcarských franků.

Slavnostního otevření stavby se zúčastnili německá kancléřka Angela Merkelová, francouzský prezident François Hollande nebo italský premiér Matteo Renzi. Všichni také měli možnost se čerstvě otevřeným tunelem projet. „Je to velký krok pro Švýcarsko, ale stejně velký také pro jeho sousedy,“ řekl na slavnostní ceremonii švýcarský prezident Johann Schneider. Tunelem by mělo podle plánu jezdit na 300 osobních a nákladních vlaků denně rychlostí až 270km/h.

Další články

Zavří­t reklamu