Simulace celého vesmíru poslouží jako databáze pro satelit Euclides pátrající po tajemství temné hmoty.

Simulace celého vesmíru poslouží jako databáze pro satelit Euclides pátrající po tajemství temné hmoty. | zdroj: messagetoeagle.com


Švýcaři chtějí použít superpočítač na simulaci celého vesmíru

TÉMATA: vesmír | temná hmota | záhady

user-avatar

Tomáš Chalupa

17. 06. 2017 | 12:00

Skupina vědců z univerzity v Curychu chystá ambiciozní projekt. Chtějí vytvořit simulaci virtuálního vesmíru, aby pátrali po tajemství temné hmoty. Hodlají k tomu použít superpočítač.

Superpočítač vytvoří umělou simulaci 25 miliard virtuálních galaxií. Bude schopen simulovat galaxie o velikosti desetiny naší Mléčné dráhy, ale i o velikosti celého viditelného vesmíru. Bude to cosi jako obří katalog, jehož data budou použita na satelitu Euclides, který má být vypuštěn v roce 2020 a jehož úkolem právě bude rozluštit tajemství temné hmoty. 

Temná hmota a temná energie totiž tvoří 95 procent vesmíru, konkrétně 23 procent připadá na temnou hmotu a 72  procent na temnou energii. Podstata temné energie je jedno z nevyřešených tajemství vesmíru. Satelit Euclides by měl pátrat po její přítomnosti a sestavit tomografickou mapu univerza. Jeho pomocníkem tady na Zemi bude právě superpočítač a jeho obří simulace. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

17. 06. 2017 | 12:00

Zavří­t reklamu