Trieste se chystá na svůj rekordní ponor

Trieste se chystá na svůj rekordní ponor | zdroj: allthatsinteresting.com


Švýcar postavil batyskaf a potopil se s ním do nejhlubší části oceánu

TÉMATA: ponorky | rekordy | pacifik | mariánský příkop

user-avatar

Tomáš Chalupa

24. 07. 2018 | 09:00

Jacques Piccard stál za svou prací a za svými schopnostmi tak moc, že se pustil do opravdu náročného úkolu. Se svým otcem sestrojil ponorku a s tou se ponořil 11 kilometrů hluboko do oceánu na dno Mariánského příkopu.

Jacques Piccard se narodil v Bruselu v roce 1922. Jeho otec Auguste Piccard byl inženýr a vynálezce, který se zaměřoval na výzkum letů héliem naplněných balonů. Dvakrát s nimi pokořil světový výškový rekord. Pak společně se svým synem začal vyvíjet batyskaf, se kterým se chtěl ponořit na dno oceánu. Mezi lety 1948 a 1955 sestrojili celkem tři batyskafy. Byly to prototypy a ten poslední, nejlepší, pojmenovali Trieste.

S Trieste, což bylo unikátní plavidlo, jediné svého druhu, se ponořili do hloubky tří kilometrů v moři u přístavu Ponza. V roce 1956 Jacques odjel do Spojených států, aby tam získal prostředky na další projekty. O Trieste projevilo zájem americké námořnictvo, které ponorku rovnou koupilo a Piccarda najalo jako konzultanta.

Piccard tak v USA pracoval společně s plukovníkem Donem Walshem na dalším vylepšení Trieste a zlepšení vlastností plavidla. 23. ledna  roku  1960 převezli Trieste na břeh Pacifiku, kde chystali něco neuvěřitelného – ponor na dno Mariánského příkopu, nejhlubšího známého místa na Zemi.

Sestup trval pět hodin a Trieste se skutečně dostala do této extrémní hloubky. Tím ustanovila světový rekord, hlouběji se žádná ponorka nedostala a vlastně ani nemohla. Hlubší místo neexistuje. Na dně zpozorovali světélkující ryby a krevety, takže přinesli vědcům důkaz, že i na tomto temném a nehostinném místě existuje život.

Na dně příkopu zůstal batyskaf 20 minut a pak zahájil vynořování. V jeho průběhu se ulomila jedna část plexisla pod vstupním otvorem. Nebylo to nic hrozného, vynoření postupovalo podle plánu a  trvalo jen tři hodiny. Inženýři sice později tuto drobnou závadu opravili, ale Trieste se už nikdy znovu neponořila.  Oficiálně byla vyřazena z flotily US Navy v roce 1961.

Piccard se se svým otcem dále věnoval konstrukci batyskafů. Sestrojili například i první mezoskaf pojmenovaný Auguste Piccard. O pět let později se vydal s jiným mezoskafem Benjamin Franklin přímo do Golfského proudu a nechal se jím unášet až k pobřeží Nového Skotska.

Po celý zbytek života se dál věnoval podmořskému výzkumu a konstrukci nových ponorek a batyskafů. Jeho syn Bertrand Piccard ustanovil světový rekord, když obletěl bez mezipřistání Zemi balonem. Jacques Piccard zemřel v roce 2008.

user-avatar

Tomáš Chalupa

24. 07. 2018 | 09:00

Zavří­t reklamu