válkaČeskoslovenskoobjevy

Svitky od Mrtvého moře pocházejí z různých míst, odhalila analýza DNA

Svitky od Mrtvého moře pocházejí z různých míst, odhalila analýza DNA
Zdroj: iflscience.com

Jedny z nejdůležitějších textů lidstva skrývají stále mnohá tajemství. Svitky od Mrtvého moře totiž podle vědců možná vůbec z této lokality nepocházejí. Ukázala to analýza DNA, která vynesla na světlo nové informace.

Tomáš Chalupa 11. června 2020

Nejdůležitější část svitků byla nalezena v Kumránu, v jeskyni na pobřeží Mrtvého moře. Odtud je také název svitků, kterým se někdy říká kumránské. Je důležité vědět, že svitky nebyly nalezeny pohromadě, šlo o tisíce různých fragmentů, které musely být roztříděny a katalogizovány předtím, než se s nimi vůbec začalo pracovat. Každý text byl napsán na zvířecí kůži. Vědci nejprve museli určit, o jaká zvířata jde. Analýzou DNA, které bylo extrahováno z kůže, se zjistilo, že patří z větší části ovcím, ale jsou i svitky napsané na hovězí kůži.

Zdá se to jako maličkost, na které by nemuselo vůbec záležet, ale opak je pravdou. Znamená to hned dvě důležité věci. Krávy se v Judeji vůbec nevyskytovaly, takže texty nebyly napsány pohromadě na jednom místě. A z toho vyplývá, že spolu nesouvisí a nenapsal je jeden člověk nebo lidé z jedné komunity. Minimálně část svitků byla do Kumránu dovezena z jiného místa. Samozřejmě se nabízejí další úvahy o tom, že to znamená, že původní Bible existovala zřejmě v několika verzích, které kolovaly v okolí, ale to už jsou domněnky, které sami autoři studie považují za příliš spekulativní. Závěr je ale jednoznačný, Kumránské texty jsou napsány na kůži dvou různých zvířecích druhů, a tudíž je psali různí lidé v různých lokalitách. Jak moc to změní celkový pohled na svitky, to ukáže až další výzkum.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu