Jan Železný je označován za nejlepšího oštěpaře v historii. Je nejen držitel platného světového rekordu v hodu oštěpem v délce 98,48 metrů, ale také vlastník čtyř olympijských medailí, a to tří zlatých a jedné stříbrné. | zdroj: YouTube/čtk


Světový rekord oštěpaře Jana Železného nebyl ani po 20 letech překonán

TÉMATA: sportovní legendy | sportovní rekordy | atletika

user-avatar

ExtraStory.cz

25. 05. 2016 | 14:00

Legendární český oštěpař Jan Železný svým hodem na mítinku Olympijský den v německé Jeně 25. května 1996 vstoupil do atletické historie. Jeho oštěp letěl do vzdálenosti 98 metrů a 48 centimetrů a tento výkon dodnes kraluje oštěpařským tabulkám.

Trojnásobný olympijský vítěz ten den překonal svůj vlastní nejlepší světový výkon ze srpna 1993 ze Sheffieldu o neuvěřitelných 282 centimetrů. Do čela tabulek světových rekordů se zapsal už pošesté; poprvé se mu to podařilo v květnu 1987 na závodech v Nitře.  

Sám Železný tehdy rozhodně nepředpokládal, že se jeho úspěšný hod udrží v čele tabulek tak dlouho.  "Ideální pokus to rozhodně nebyl, zejména jsem dostatečně nezapojil záda, ale pomohl mi rychlý povrch rozběžiště, příznivý vítr a dobrá forma, kterou jsem cítil. Ke stometrové hranici chybělo více techniky, ale věřím, že i tato meta brzy padne," svěřil se tehdy staronový rekordman.

Realita je však jiná. Od té doby se žádný z oštěpařů, ani sám trojnásobný olympijský vítěz, nepřiblížil k této rekordní hranici.

user-avatar

ExtraStory.cz

25. 05. 2016 | 14:00

Zavří­t reklamu