válkaČeskoslovenskoobjevy

Světová atrakce číslo 1: Bulhar sám postavil nový hrad během 20 let

Světová atrakce číslo 1: Bulhar sám postavil nový hrad během 20 let
Zdroj: slavorum.org
+ 3 fotky+ 4 fotky

Zatímco snílci si staví vzdušné zámky, bulharský světový šampion v zápase Georgi Tumpalov si nedaleko Sozopolu postavil skutečný hrad. Loni byl hrad Ravadinovo vyhlášen světovou turistickou atrakcí číslo jedna a označen za architektonický div.

Yvonne Pokorná 2. dubna 2017

Hrad Ravadinovo je často zmiňován jako pravděpodobně jediný hrad v Evropě postaveným pouhým jedním člověkem. S jeho stavbou začal Georgi Tumpalov zhruba před dvaceti lety, úplně od základů, na rovné louce. Prvních šest let jen shromažďoval kameny.

Hrad je považován za nejneobvyklejší budovu na nejneobvyklejším místě – stojí totiž uprostřed pole, jen co by kamenem dohodil z dálnice. Takže pokud pojedete autem z Burgasu na jih k pobřeží Černého moře, nemůžete jej minout. Je postavený z cihel a celý je obložený kameny, jeho špičaté věže jsou ozdobeny mědí a mosazí. Z ptačí perspektivy má tvar kříže. K hradu přiléhá terasovitá zahrada plná okrasných keřů a květin, s ozdobnými chodníky, jezerem, jeskyní i kaplí ve tvaru rotundy.

“Vybudoval jsem to v Bulharsku, protože jsem se tu narodil a tady i zemřu a chci tu po sobě něco zanechat,” vysvětluje majitel a současně stavitel v jedné osobě důvod, proč se ke stavbě tohoto druhu odhodlal.

Hrad je celoročně otevřen pro veřejnost za poplatek 10 leva za osobu (cca 140,-Kč).

Související články

Další články

Zavří­t reklamu