válkaČeskoslovenskoobjevy

Svět vakomyší se točí jen kolem sexu, apetit samců je doslova sebevražedný

Svět vakomyší se točí jen kolem sexu, apetit samců je doslova sebevražedný
Zdroj: dailymail.co.uk

Pokud se někteří příslušníci rodu Homo Sapiens domnívají, že jsou opravdu náruživí milenci, anebo že mají dokonce závislost na sexu, pak by se měli podrobněji podívat na samce rodu Antechinus, tedy vakomyší. Jejich pojetí sexu nemá v přírodě obdoby.

Tomáš Chalupa 17. června 2015

V Austrálii právě objevili nový druh vakomyší. To by nejspíš nebyla úplně ta pravá zpráva pro náš server, pokud by se biologové zároveň nerozpovídali o sexuálních zvycích již objevených vakomyší. Tito malí vačnatcí jsou totiž doslova posedlí sexem. Nechme raději promluvit odborníka biologa Andrewa Blakea, který se výzkumem vakomyší dlouhodobě zabývá:

„Zhruba na období dvou až tří týdnů jsou samci doslova posedlí rozmnožovacím pudem. Chtějí se pářit s kolika samicemi jen mohou. Mají sex klidně i 14 hodin prakticky bez přerušení. Je to pro ně ovšem zkáza. Mají vnitřní krvácení, vředy, v chomáčích jim začne vypadávat srst. Viděl jsem slepé a krvácející samce klopýtající kolem, kteří se stále měli chuť se pářit.“ Tak pokud tohle nejsou sexuální orgie, tak pak už nic.

Sex je pro vakomyší samce doslova sebevražedná mise. Na vině je neuvěřitelný příliv testosteronu, který zaplaví jejich tělo. Samci se doslova zblázní a chtějí se množit, ovšem tsunami testosteronu zároveň spustí v jejich tělech stresové hormony, které začnou silně oslabovat jejch imunitu. Všichni samci zemřou dříve, než se stihne narodit kterýkoliv jejich potomek. „Je to v podstatě redukce populace vakomyší o polovinu. Samice a jejich děti mají dostatek hmyzu a pavouků, kterými se živí. Zároveň je osud celé populace jen v rukou samic,“ dodává Blake.

Abychom ale nehovořili jen o sexu, vakomyši rodu Antechinus dusky mají v Tasmánii, kde je jejich domov, i jiné problémy. Například jim hrozí vyhynutí kvůli úbytku lesního porostu. I v Austrálii se kácí stromy, což spoustě zvířat bere jejich přirozené domovy. Sexualitou posedlé vakomyši tak může klidně potkat osud například vakovlka, který byl vyhuben v roce 1936.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu