válkaČeskoslovenskoobjevy

Svět by mohl do pěti let překročit nebezpečnou hranici oteplení o 1,5 °C

Svět by mohl do pěti let překročit nebezpečnou hranici oteplení o 1,5 °C
Zdroj: Gerd Altmann/pixabay.com
+ 4 fotky+ 5 fotek

Světová meteorologická organizace (WMO) zveřejnila aktualizované hodnocení globálních klimatických trendů ve světě, které je šokem pro ty, kteří si myslí, že změna klimatu způsobená člověkem je záležitostí vzdálené budoucnosti. Předpovídají, že existuje 40procentní šance, že některý z příštích pěti let překročí hranici 1,5 °C teplejší než předindustriální průměr, kterou si stanovila Pařížská klimatická dohoda. Existuje […]

Tomáš Chalupa 31. května 2021

Světová meteorologická organizace (WMO) zveřejnila aktualizované hodnocení globálních klimatických trendů ve světě, které je šokem pro ty, kteří si myslí, že změna klimatu způsobená člověkem je záležitostí vzdálené budoucnosti. Předpovídají, že existuje 40procentní šance, že některý z příštích pěti let překročí hranici 1,5 °C teplejší než předindustriální průměr, kterou si stanovila Pařížská klimatická dohoda. Existuje spousta důkazů, že rostoucí teploty již způsobují lokální škody na mnoha ekosystémech, ale 1,5 °C nad výchozí hodnotou bylo vyhodnoceno jako bod, kdy se nebezpečí stává globálním.

Tato předpověď je součástí globální roční až desetileté aktualizace klimatu WMO, která se zabývá tím, co nás z hlediska klimatu čeká v roce 2020.

Při pohledu pouze na období 2021-2025 zpráva uvádí 90procentní šanci, že jeden rok bude nejteplejší v historii, a překoná tak dosavadního rekordmana, rok 2016. Roční teploty zaznamenávají cyklické výkyvy na základě oscilace El Niño/La Niña a dalších jemnějších výkyvů. Přes všechny katastrofy, které s sebou rok 2020 přinesl, se v jeho druhé polovině Pacifik nacházel ve fázi La Niña, která je spojena s nižšími globálními teplotami. Přesto se rok 2020 dokázal stát třetím nejteplejším rokem v historii, a to o 1,2 °C nad předindustriální úrovní. Jakmile se objeví další El Niño, bude roční rekord téměř jistě překonán a dost možná s sebou vezme i hranici 1,5 ºC. Dokonce se očekává, že i budoucí chladné roky budou o 1 °C vyšší než základní hodnota.

„Tohle je víc než jen statistika,“ uvedl v prohlášení generální tajemník WMO profesor Petteri Taalas. „Zvyšující se teploty znamenají více tání ledu, vyšší hladiny moří, více vln veder a dalších extrémních projevů počasí a větší dopady na potravinovou bezpečnost, zdraví, životní prostředí a udržitelný rozvoj.“

Šance 40 %, která je udávána pro překročení 1,5 °C, je dvakrát vyšší než ve stejné zprávě z loňského roku. Většina rozdílu je důsledkem lepšího pochopení toho, jaké přesně byly předindustriální teploty.

Většina negativních dopadů teplejšího světa je postupná a každý zlomek stupně je jen o něco zhorší. Mohou nastat body zlomu, kdy bude téměř nemožné zvrátit závažné důsledky, jako je tání ledovců nebo přeměna deštných pralesů na savanu. Ani na základě odborných znalostí klimatologů z 11 zemí však WMO nedokáže přesně určit, kde k nim dojde. Svět si je toho vědom, a proto stanovil 1,5 °C nad předindustriální teplotou jako hranici, pod kterou je třeba globální teplotu udržet. Toto číslo je zapsáno v Pařížské dohodě, ale závazky jednotlivých států se k dosažení tohoto cíle ani nepřibližují. Nebezpečnou hranici oteplení zřejmě překročíme velmi brzy a pak Bůh s námi.

Další články

Zavří­t reklamu