válkaČeskoslovenskoobjevy

Svérázný herec Josef Hlinomaz: Kašlal na konvence, měl krásný život i smrt

Svérázný herec Josef Hlinomaz: Kašlal na konvence, měl krásný život i smrt
Zdroj: Profimedia.cz

Letos uplynulo 40 let od smrti nenapodobitelného herce a malíře Josefa Hlinomaze. Hrál hlavně drsňáky a hospodské rváče a herecké povolání bral pragmaticky jako obživu. Mnohem raději maloval obrazy a miloval cizí ženy, manželky druhých. Zemřel ve věku 63 let na dovolené v bývalé Jugoslávii – u moře, které tolik miloval.

Václav Pokorný 8. srpna 2018

Legendární herec Josef Hlinomaz si hlavní roli ve filmu sice nikdy nezahrál, přesto se nezapomenutelně zapsal do povědomí diváků. Populární komik totiž odehrál více než 120 rolí v českých i zahraničních projektech. Kdo by neznal například barbarského pistolníka Grimpa, blbého zuřivce, který sežere nebohému starci housle (Limonádový Joe, 1964), svérázného ožralu jménem Gogo (Čtyři vraždy stačí, drahoušku, 1970) nebo hostinského Palivce, jemuž serou na císaře mouchy (Poslušně hlásím, 1957)? Svérázný představitel drsných chlapíků či hrubiánů hodně natáčel i v televizi a nevyhýbal se ani divadelním jevištím. Svůj mimořádný umělecký talent uplatnil i v malířské tvorbě.

https://www.youtube.com/watch?v=tfe32FIKE9M

Odjakživa byl zavalité postavy, měl věčně zarostlou tvář s výrazem hospodského rváče a drsnou mluvu. Podle Hlinomazových přátel to byla však jen maska, za kterou se skrývala něžná duše moudrého člověka, milovníka krásného života, vynikajícího klavíristy a malíře s bohatou fantazií.

Hlinomazův intimní život byl opředen tajemstvím a málokdo z jeho okolí například věděl, že byl krátce ženatý. Svou ženu prý nachytal s milencem a jejím budoucím manželem a údajně tenkrát došlo i na facky. Sice se rozvedli, nikdy ji ale nepřestal milovat. Parohy vrátil svému sokovi i s úroky, když se později již vdaná exmanželka stala pro změnu jeho milenkou.

Tato událost však poznamenala Hlinomazův vztah k ženám a ten se již podruhé neoženil. Poté si v Praze našel dvě přítelkyně, obě vdané, které se pravidelně střídaly v jeho dejvické garsonce. V pondělí a ve čtvrtek mu byla společnicí půvabná modelka Jaroslava, které Hlinomaz říkal Jarouš, ve středu a v sobotu jej obšťastňovala Magda Kalichová, která v Barrandovských filmových studiích pracovala jako vedoucí komparzu.

Bývalá vila Josefa Hlinomaze. Dům má dnes novou omítku a přibyla i půdní vestavba.

Bývalá vila Josefa Hlinomaze. Dům má dnes novou omítku a přibyla i půdní vestavba.

Koncem 60. let si Hlinomaz koupil polovinu vily na pražském Větrníku. Jeho přítelkyně Magda se znovu vdala a se svým druhým manželem Karlem se přestěhovali k Hlinomazovi (takový druh soužití bývá označován jako triolismus). „Vždycky říkal, že Magdu provdal dvakrát,“ vzpomínal Michal Herzán, konferenciér, scenárista a producent, který měl k Hlinomazovi velmi blízko. Řadu let objížděli se společným vystoupením republiku.

Jak to ve vile fungovalo? „Úplně skvěle. Žádná žárlivost. Dole byl ateliér nebo obývák, kuchyň a příslušenství, nahoře byly ložnice – jedna Hlinomazova, druhá manželů Kalichových. Ale ona vlastně celá vila vypadala jako galerie. Hlinomaz se staral hraním a malováním o peníze, Magda o chod domácnosti a Kája tu byl jako pracovní síla, takový majordomus. Klapalo to bezvadně. Nikdy jsem tam nezažil nějaké dusno nebo konflikt. Měli rozdělené role,” popisoval jejich soužití Herzán. Hlinomaz vydělával peníze, takže domácnosti šéfoval. Magdě většinou koupil vše, oč si řekla.

Josef Hlinomaz s Janou Brejchovou a Karlem Effou v komedii Zabil jsem Einsteina, pánové... (1969)

Josef Hlinomaz s Janou Brejchovou a Karlem Effou v komedii Zabil jsem Einsteina, pánové… (1969)

Ve druhé polovině 70. let Josef Hlinomaz onemocněl. Měl ještě hrát hlavní roli v Polákově filmu Noc klavíristy (1976), ale místo toho putoval do Nemocnice Pod Petřínem na operaci. Při ní mu lékaři vyjmuli ledvinu, kterou zasáhla rakovina. I přes zákaz lékařů odjel v roce 1978 s manžely Kalichovými na dovolenou do chorvatského, tehdy ještě jugoslávského Splitu. Jezdili sem každý rok. Hlinomaz moře miloval.

Ráno 8. srpna se všichni tři odešli vykoupat. K polednímu se vrátili do apartmánu, aby si odpočinuli, a po obědě šli manželé Kalichovi znovu k moři. Hlinomaz zůstal na pokoji. Nikdy nechodil v poledním vedru ven. Usnul. Když se po chvíli Karel vrátil pro zapomenuté cigarety, našel herce již mrtvého. Příčinou náhlé smrti byl infarkt.

„Vždycky vypravoval, že by chtěl umřít v Jugoslávii, u moře, kde to má tolik rád,“ vzpomíná Michal Herzán. „Tak se mu to nakonec splnilo.”

Související články

Další články

Zavří­t reklamu