Klinika Södersjukhuset ve Stockholmu pro znásilněné muže

Klinika Södersjukhuset ve Stockholmu pro znásilněné muže | zdroj: ryot.org


Švédský svéráz: otevřeli tam první kliniku pro znásilněné muže!

TÉMATA: zdravotnictví | švédsko | sexuální znásilnění

user-avatar

Tomáš Chalupa

21. 10. 2015 | 11:15

Švédsko je v mnoha věcech napřed oproti zbytku Evropy. Teď si severská země dobyla další prvenství. Otevřeli tam první kliniku pro znásilněné muže na světě. O pacienty prý nouze není.

Muži jsou obětmi znásilnění a zaslouží si stejnou péči jako ženy. To je základní filozofie, která vedla k otevření kliniky pro znásilněné muže přímo v hlavním městě Švédska Stockholmu. Nemocnice Södersjukhuset má největší oddělení pro znásilněné ženy v celé zemi, ročně se tu léčí až 700 žen. Nyní má objekt i mužskou kliniku. "Jsme šťastní, že jsme mohli otevřít první kliniku pro mužské oběti znásilnění," řekl mluvčí Liberální strany Rasmus Jonlund. Právě švédští liberálové vedou dlouhodobou kampaň za to, aby se i znásilnění muži měli kde léčit. "Je první ve Švédsku a vlastně i na celém světě. Hledali jsme na internetu a nic jsme nenašli," dodává Rasmusen.

Švédský přístup se možná zdá neobvyklý, ale problém znásilňování mužů rozhodně není zanedbatelný a trápí například i Velkou Británii. Tady zase rozjeli velkou mediální kampaň, která má za cíl přimět muže mluvit o svých traumatech ze znásilnění. I v samotném Švédsku jsou čísla velmi vysoká, dokonce jsou podle statistik na prvním místě v počtu sexuálních útoků, ale podle odborníků je to dáno jinou metodikou. Ve Švédsku je za znásilnění považováno skutečně leccos, své by o tom mohl vyprávět zakladatel Wiki Leaks Julian Assange. Ten je obviněn ze znásilnění, protože pokračoval v souloži p té, co mu praskl kondom. 

Švédská klinika se připravuje na přijetí prvních pacientů. "Nevíme, kolik pacientů máme čekat. Ale víme, že mnoho mužů se setkalo s nejrůznějšími typy sexuálních útoků a nevyhledali pomoc. Doufáme, že u nás nyní najdou pomoc a podporu," dodává Jonlund. 

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

21. 10. 2015 | 11:15

Zavří­t reklamu