válkaČeskoslovenskoobjevy

Švédský král Gustav III. chtěl dokázat škodlivost kávy, povedl se mu pravý opak

Švédský král Gustav III. chtěl dokázat škodlivost kávy, povedl se mu pravý opak
Zdroj: thevintagenews.com

Do Švédska se káva dostala v roce 1647. Ale až do 18. století to nebyl nijak rozšířený nápoj. V té době se káva stala populární zejména u společenské smetánky a boháčů. Naopak král Gustav III. ji považoval za jed a hodlal ji ze Švédska úplně vymýtit.

Tomáš Chalupa 5. března 2019

V roce 1746 byl vydán královský edikt, kterým se zakazovaly „excesy a přílišné pití čaje a kávy“. V podstatě tento bizarně znějící dekret byl jen novým výměrem daně. Na kávu a čaj byly uvaleny vysoké daně, kdo je neplatil, tomu byla napařena další vysoká pokuta. Pokud to byl obchodník, bylo mu zboží zabaveno. Nakonec byla káva ve Švédsku zakázána úplně. Jenže Švédové si ze zákazu nic nedělali a kávu pili dál. Jak známo, prohibice nikdy příliš dobře nefunguje.

Hlavním odpůrcem kávy byl král Gustav III. Těžko říct, odkud pramenila jeho nenávist k tomuto nápoji, každopádně dělal první poslední, aby kávu ze země vypudil. Když zjistil, že zákazy ani vysoké daně nefungují, rozhodl se pro mimořádný experiment.

Ve vězení totiž byli v té době dva muži usvědčení z vraždy a odsouzení k smrti. Muži byli dvojčata a Gustav III. jejich popravu zrušil a dal jim „jen“ trest doživotí, ovšem s jednou podmínkou. Jeden z dvojčat bude každý den pít šálek kávy, druhý zase hrnek čaje. Gustav III. byl přesvědčen, že oba muži velmi rychle zemřou, pokud budou tyto jedovaté nápoje konzumovat.

Oba muži ale nejevili žádné známky nemoci, tedy rozhodně nic, co by nějak souviselo s kávou či čajem. Dokonce krále Gustava III. přežili, protože ten byl zavražděn v Královské opeře 29. března roku 1792. A nejen to. Zdravotní stav obou vězňů měli sledovat dva lékaři. I ti zemřeli dříve než pokusná dvojčata. První z dvojice vězňů pak zemřel ve svých 83 letech. Byl to ten, co pil čaj. Pokud by se tedy měl nějak zobecnit výsledek bizarního Gustavova experimentu, pak čaj i káva prodlužují život a rozhodně nevadí, pokud je člověk pije každý den.

Další články

Zavří­t reklamu