válkaČeskoslovenskoobjevy

Švédsko platí svým občanům, když si nechají opravit své věci, místo aby je vyhodili

Švédsko platí svým občanům, když si nechají opravit své věci, místo aby je vyhodili
Zdroj: earthables.com

Švédsko je opět o krok napřed před zbytkem Evropy. Ve snaze zmírnit dopady, které přináší konzumní způsob života, uvažuje o zavedení zajímavé novinky. Kdo si rozbitou věc nechá opravit, místo aby jí vyhodil, bude mít slevu na dani.

Tomáš Chalupa 15. prosince 2016

Ve Švédsku jsou daně velké téma, vždyť průměrný Švéd dá celých 60 procent svého příjmu státu. Ten ale za ty peníze poskytuje mnoho služeb, o kterých si zde můžeme nechat jenom zdát. Nyní vláda přichází s novinkou, jak zamezit plýtvání a vyhazování věcí, které je možné ještě opravit. DPH na opravy se sníží ze současných 25 procent na 12 %. Stát tak přijde na dani odhadem o 70 milionů euro, ovšem výsledkem má být zase o něco zelenější Švédsko. Vzhledem k tomu, že Švédsko má obrovský přebytek rozpočtu, nemusí ho tato ztráta nijak bolet.

Cílem je podle vlády také přimět lidi, aby si kupovali kvalitnější zboží, které se méně kazí a déle vydrží, místo nákupu levných produktů, u kterých se počítá s tím, že se za rok za dva pokazí a vyhodí. Jak se nový nápad osvědčí, ukáže až budoucnost, ale Švédsko opět dokazuje, že je o mnoho kroků dál než zbytek Evropy.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu