válkaČeskoslovenskoobjevy

Švédské nádraží nabízí práci snů. Nemusíte v ní dělat vůbec nic

Švédské nádraží nabízí práci snů. Nemusíte v ní dělat vůbec nic
Zdroj: odditycentral.com

Dvojice švédských umělců vytvořila pozici, jejíž pracovní náplní je doslova nic. Podmínkou je jen píchnout si příchod a odchod.

Simona Knotkova 16. března 2019

Dělat si celý den v práci, co chcete, a ještě za to dostat zaplaceno včetně všech zaměstnaneckých benefitů – zní vám to jako pohádka? Pokud nemáte problém s odstěhováním do Švédska, mohla by vás poté zajímat pracovní nabídka vlakového nádraží v Göteborgu, která bude volná od roku 2026.

Ideální pracovní pozice má jen dvě velmi jasná pravidla; zaměstnanec musí každý den píchnout svůj příchod, což rozsvítí světla v jeho prosklené pracovně. Po konci pracovní doby si zase píchne svůj odchod. Co ale bude dělat v mezidobí, tedy během své pracovní směny, je čistě na něm. Může se vrátit zpět do říše snů, pustit si filmy na notebooku, začíst se do knížky anebo třeba úplně opustit nádraží a vyřizovat si jiné záležitosti.

Kromě náplně práce by potenciální uchazeče mohly zajímat i další výhody. Práce se kupříkladu honosí přívlastkem celoživotní (respektive čti na 120 let), a pokud se vám omrzí, můžete v ní kdykoliv skončit. Na vaše místo poté nastoupí nový pracovník. Kromě měsíčního platu ve výši 52,6 tisíc korun českých bude zaměstnanec dostávat roční příplatky, příspěvek do penzijního fondu a pochopitelně i dny dovolené.

V čem je tedy zakopaný pes, možná vás napadá. Vlastně v ničem. Projekt je nápadem umělecké dvojice Simon Goldin a Jakob Senneby. V roce 2017 vyhlásila umělecká agentura Public Art Agency Sweden a agentura dopravy Trafikverket mezinárodní soutěž, ve které hledala tvůrce designu pro nové nádraží Korsvagen. Vítězi nabídla 7 milionů švédských korun (17 milionů českých korun). Podle Goldina a Sennebyho to byla částka, která by pokryla celoživotní plat jednoho zaměstnance, a tak vznikla myšlenka „věčného zaměstnání“, v níž nemusí pracovník dělat vůbec nic.

Porotě se nápad překvapivě zalíbil a dvojici vybrala jako vítěze. Zájemci o zaměstnaní si musí počkat, než bude provoz nádraží spuštěn. Již brzy se ale budou moci přihlašovat online.

Další články

Zavří­t reklamu