Švédové pijí o Vánocích svou vlastní limonádu Julmus, Coca-Cola tam nemá šanci.

Švédové pijí o Vánocích svou vlastní limonádu Julmus, Coca-Cola tam nemá šanci. | zdroj: thevintagenews.com


Švédi o Vánocích kašlou na Coca-Colu, mají svůj Julmust

TÉMATA: švédsko | nápoje | limonády | vánoce

user-avatar

Tomáš Chalupa

21. 12. 2017 | 11:00

Coca-Cola se marně pokouší už léta dobýt srdce Švédů svou vánoční kampaní. Jenže Švédové dávají přednost jiné limonádě, která je spojena s vánočními svátky. Je to Julmust.

Julmust je složenina švédských slov Jul, což jsou Vánoce, a Must, což je označení pro ovocný džus. Už z tohoto názvu je jasné, proč se ve Švédsku pije o Vánocích právě tento nápoj. Přestože se zdá, že Julmust nebude nějaký sofistikovaný drink, podobně jako u Coca-Coly je recept přísně tajen a zná ho jen sám tvůrce nápoje.

Tím je Harry Roberts, který na něj přišel za svých studií v Německu. V roce 1910 se vrátil domů do Švédska a ve městě  Örebro založil se svým otcem společnost Roberts AB. Začali se zabývat výrobou a prodejem limonády, ale popravdě řečeno prodeje byly z počátku velmi slabé. Vše změnila až prohibice zavedená ve Švédsku v roce 1922. Alkoholické nápoje a zejména pivo se staly nelegálními, zato velmi stoupla obliba limonád. 

Od té doby se firmě začalo dařit a úspěch nápoje byl fenomenální. Dnes je mnoho dalších firem, které tento nápoj vyrábí, ale stále se mu věnuje i firma Roberts AB. Prodej Julmustu o Vánocích dosahuje zhruba 50 procent na celém trhu s limonádami. Coca-Cola je podle některých informací touto situací frustrována a několikrát údajně nabízela, že recept na Julmust od Švédů odkoupí. Pochopitelně neúspěšně. Pokud budete ve Švédsku, jistě na tento nápoj narazíte a možná jeho chuti propadnete i vy. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

21. 12. 2017 | 11:00

Zavří­t reklamu