válkaČeskoslovenskoobjevy

Švédi o Vánocích kašlou na Coca-Colu, mají svůj Julmust

Švédi o Vánocích kašlou na Coca-Colu, mají svůj Julmust
Zdroj: thevintagenews.com

Coca-Cola se marně pokouší už léta dobýt srdce Švédů svou vánoční kampaní. Jenže Švédové dávají přednost jiné limonádě, která je spojena s vánočními svátky. Je to Julmust.

Tomáš Chalupa 21. prosince 2017

Julmust je složenina švédských slov Jul, což jsou Vánoce, a Must, což je označení pro ovocný džus. Už z tohoto názvu je jasné, proč se ve Švédsku pije o Vánocích právě tento nápoj. Přestože se zdá, že Julmust nebude nějaký sofistikovaný drink, podobně jako u Coca-Coly je recept přísně tajen a zná ho jen sám tvůrce nápoje.

Tím je Harry Roberts, který na něj přišel za svých studií v Německu. V roce 1910 se vrátil domů do Švédska a ve městě Örebro založil se svým otcem společnost Roberts AB. Začali se zabývat výrobou a prodejem limonády, ale popravdě řečeno prodeje byly z počátku velmi slabé. Vše změnila až prohibice zavedená ve Švédsku v roce 1922. Alkoholické nápoje a zejména pivo se staly nelegálními, zato velmi stoupla obliba limonád.

Od té doby se firmě začalo dařit a úspěch nápoje byl fenomenální. Dnes je mnoho dalších firem, které tento nápoj vyrábí, ale stále se mu věnuje i firma Roberts AB. Prodej Julmustu o Vánocích dosahuje zhruba 50 procent na celém trhu s limonádami. Coca-Cola je podle některých informací touto situací frustrována a několikrát údajně nabízela, že recept na Julmust od Švédů odkoupí. Pochopitelně neúspěšně. Pokud budete ve Švédsku, jistě na tento nápoj narazíte a možná jeho chuti propadnete i vy.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu