válkaČeskoslovenskoobjevy

Svatováclavský dub: Přišel zde na svět kníže Václav?

Svatováclavský dub: Přišel zde na svět kníže Václav?
Zdroj: turistik.cz
+ 1 fotka+ 2 fotky

Na území dnešního města Stochova stávalo již před tisíci lety hradiště českých knížat. Podle pověsti se zde roku 903 narodil svatý Václav. Jeho babička svatá Ludmila pak zasadila v místech jeho narození dub, který ve městě roste dodnes a patří k nejstarším stromům v České republice.

Václav Pokorný 28. září 2018

Svatováclavský dub, jehož kořeny sahají až k počátkům naší státnosti, se nachází ve středočeském Stochově poblíž Kladna. Tento dub je opředený mnoha pověstmi a lidé ho vždy chovali ve velké úctě.

Z kroniky Václava Hájka z Libočan se dovíme, že již v roce 870 stál na tomto místě stochovský hrad. A právě v něm se odehrál příběh o kněžně Drahomíře, která zde porodila syna Václava.

Podle pověsti se v roce 903 kníže Vratislav se svojí ženou Drahomírou a jejich družinou pohybovali v okolních lesích při lovecké výpravě na divokou zvěř. Když na Drahomíru přišly náhlé porodní bolesti, uchýlila se na zdejší přemyslovské hradiště a zakrátko porodila chlapce, jehož čekala velká budoucnost. O radostné novině se dozvěděla Václavova babička Ludmila, přispěchala na stochovský hrad a na konci tehdejšího nádvoří zasadila k připomínce této významné události tenký dubový proutek.

Ač sama již pokřtěná, učinila tak podle pohanského zvyku, neboť tyto staré obyčeje stále ctila. „Na památku toho šťastného dne, kterého jsi mně, Hospodine, popřál se dočkati, sázím tento proutek s pevnou důvěrou v Tebe, že mně milostivě popřeješ i té radosti se dočkati, by jako to dítě právě svůj počíná život, tak i tento proutek v této zemi své nové žití počal,“ pravila prý šťastná babička, a tak se i stalo.

Již druhého dne proutek ozdobily první malé lístečky a Svatá Ludmila, když to spatřila, nařídila, aby byl malý doubek každý den zaléván vodou, ve které koupali vnuka Václava. Když pak dub trochu povyrostl, sušily prý chůvy na jeho větvích Václavovy pleny, a protože chův bylo na sto, dostalo hradiště a později i městečko jméno Stochov.

Dnešní Svatováclavský dub je tvořen prakticky již jen jedinou živoucí větví a jeho obvod je v současnosti již prakticky neměřitelný, neboť dutý a rozpadající se kmen už vlastně žádný klasický obvod nemá. V roce 1913 je ale udáváno 720 centimetrů a v roce 1994 se naměřilo 879 cm.

Je obdivuhodné, že strom stále žije. Že se ta jediná větev každého jara znovu a znovu zazelená a navzdory věku, zchátralosti a snad i přírodním zákonům to nechce vzdát. Ke stromu již dnes neodmyslitelně patří i pískovcová socha svatého Václava z roku 1887. Každoročně v den české státnosti 28. září ke stromu zamíří velký průvod lidí, aby uctil patrona české země, svatého Václava, bez ohledu na to, zda se zde opravdu narodil.

Další články

Zavří­t reklamu