válkaČeskoslovenskoobjevy

Suzi Quatro v roce 1979 vystoupila v Praze jako první rocková hvězda ze Západu

Suzi Quatro v roce 1979 vystoupila v Praze jako první rocková hvězda ze Západu
Zdroj: profimedia.cz
+ 9 fotek+ 10 fotek

V roce 1979, v rámci svého evropského turné, zavítala do Prahy i tehdejší hvězda světového formátu, americká rockerka Suzi Quatro. Její koncert v pražské sportovní hale byl v té době nevídaným zážitkem.

Václav Pokorný 2. května 2019

V 70. letech minulého století do socialistického Československa žádné anglické nebo americké skupiny nejezdily. České kapely si navíc musely své anglické názvy měnit na české. Teprve na konci sedmdesátých let tuto tendenci prolomila americká rokenrolová hvězda Suzi Quatro, která v roce 1979 vystoupila v Praze. Její koncert dokonce přenášela i Česká televize. V socialistickém Československu to byl v té době div divoucí!

Pořadatelem tohoto koncertu byla umělecká agentura Pragokoncert a samotné vystoupení proběhlo v pražské Sportovní hale Parku kultury a oddechu Julia Fučíka (dnes Holešovické výstaviště). Suzi Quatro byla vůbec první západní rockovou hvězdou, která u nás vystoupila. Její koncert byl na tu dobu opravdový nářez. Svým temperamentem dokázala rozproudit netečné socialistické publikum.

A jak svůj první koncert v Česku hodnotí po letech samotná Suzi Quatro?

“Pamatuji si, že publikum bylo ohromně vřelé. Vnímala jsem velmi příjemnou atmosféru, když se mnou plná hala zpívala písničky jako If You Can’t Give Me Love, patřilo to k momentům, na které těžko zapomenete,” sdělila zpěvačka v rozhovoru pro denik.cz.

Na otázku, zda se považuje za jednu z prvních ženských rockových hvězd odpověděla:

“Troufám si tvrdit, že jsem nebyla jedna z prvních, ale první. Protože v 60. letech, kdy jsem začínala, jsem prakticky žádnou další ženu, která by úspěšně dělala podobnou hudbu, neznala. Určitě se to pro ženy hodně změnilo, ale popravdě, nevidím ani teď moc ženských rock’n’rollových hvězd. Je hodně zpěvaček elektronické a popové hudby, je tady Lady Gaga nebo Rihanna, ale kolik je tady opravdu slavných žen, které dělají rock’n’roll?”

Z těchto slov je poznat, že průkopnici ženského rocku Suzi Quatro sebevědomí opravdu nechybí. Američanka usazená ve Velké Británii a jedna z nejslavnějších žen hrajících na basovou kytaru, byla na vrcholu své slávy hlavně v 70. letech. Hraní se však nevzdala a na koncerty vyjíždí i dnes ve svých téměř 70 letech. České publikum si tuto rockovou legendu může znovu vychutnat 25. února 2020 v pražské Lucerně v rámci její tour k nové desce No Control.

Další články

Zavří­t reklamu