válkaČeskoslovenskoobjevy

Sušická bestie: Zdravotní sestra drtila novorozencům hlavičky

Sušická bestie: Zdravotní sestra drtila novorozencům hlavičky
Zdroj: kriminalistika.eu

Na porodním oddělení sušické nemocnice umírají děti. Lékaři to moc neřeší. To se prostě někdy stává. Jenže jejich nezájmu už dlouho využívá tamní zdravotní sestra. „Lehkomyslnost lékařů, kteří nezjišťovali pravou příčinu úmrtí dětí, mě prakticky utvrdila v tom, že se nemusím ničeho bát,“ přiznává „sušická bestie“ po svém zatčení. A proto v nemocnici řádí dál. Mačká dětem hlavičky a láme jim ručičky…

Kateřina A. 23. dubna 2018

Zdravotní školu v Klatovech dokončila Marie Fikáčková v roce 1955 a poté nastoupila na porodní oddělení sušické nemocnice. Byla snaživá, pracovitá, laskavá a její kolegové si ji nemohli vynachválit. Primář z ní chtěl dokonce, i přes její mládí, udělat vrchní sestru.

Jenže krátce nato začala její cesta stvůry, která bez slitování vraždila novorozence. První miminko zavraždila ve stejném roce, kdy na oddělení nastoupila. Zjistila, že nedokáže snést dětský pláč, a to dítě pořád plakalo. Snažila se ho utišit, ale marně. Dohánělo ji to k šílenství. A tak, když nepomohlo utišování, rozčílila se a začala dítě bít. „ Bezpečně si pamatuji, že dítě jsem tloukla do hlavy a prsou,“ vypovídá později. Miminko přestalo plakat a sestra pokračovala ve své práci. A dítě umíralo. Lékaři to neřešili – zřejmě došlo na poporodní komplikace, to se přece stává.

Na dětský pláč si nedokázala nikdy zvyknout, úplně ji trýznil. Když byla z dohledu svých kolegů, měnila se ta milá sestřička v monstrum. Když měla službu, začala plakat jen pár hodin stará holčička. Nebyla k utišení a Fikáčková to opět nedokázala snést. „Rozčílilo mě to do té míry, že jsem se obrátila k postýlce a rukou jsem uchopila dítě za pravý ušní boltec a prudce trhla… pak jsem spatřila krev,“ vzpomíná později. Jenže co s tím? Rozhodla se, že bude tvrdit, že se to přihodilo nešťastnou náhodou, když dítě zvedala. A všichni té milé mladé dívce věřili.

Nedlouho poté na oddělení leželo pár hodin staré miminko a pětitýdenní dívenka a bez ustání plakaly. A ani jedno nebylo k utišení. A tak Fikáčková k novorozenci přistoupila a začalo ho mačkat. „Při stisknutí hlavičky jsem cítila, jak se mi do ní boří prsty, ale necítila jsem v tomto okamžiku žádné praskání lebečních kostí, pouze jsem cítila, že hlavička povoluje,“ vypráví sestra. „Cítila jsem, jak mě zalévá vlna slasti a zároveň příjemné rozrušení. Po chvíli všechny emoce zmizely.“ Jenže dítě dál zoufale plakalo. Fikáčková ho chytila za ruku a zkroutila ji. Zlomit miminku obě ruce šlo překvapivě lehce. A dítě konečně zmlklo. Pustila ho a dál pokračovala ve skládání plen. Jenže začala plakat i starší dívenka. I ji Fikáčková chtěla utišit. I jí začala drtit hlavičku. A ta byla stále tak křehká, že pod tlakem rychle povolila. Obě děti na oddělení umírají. Ačkoliv sestra tvrdí, že lékaři byli k umírání dětí lhostejní, dvě mrtvé děti v jeden den jejich pozornosti neunikly, a rozhodli se pro pitvu. Ta k překvapení všech ukázala, že smrt nastala cizím zaviněním a patologové ihned informovali primáře. O čtyři dny později do sušické nemocnice přišla policie a okamžitě zatkla sestru Fikáčkovou, která měla osudného dne službu. Výslech probíhal celou noc a sestra se nakonec ke všemu přiznala. A nejen ke třem spáchaným vraždám. Doznala, že se pokusila zabít zhruba dalších 10 dětí, ty ale, podle jejích slov, útok přežily. Bohužel, jména si nepamatovala, proto je nebylo možné dohledat, aby se zjistilo, jestli tyto děti kvůli jejímu brutálnímu jednání neskončily mentálně nebo jinak postižené.

Mezi lidmi začaly kolovat mýty o tom, jak „sušická bestie“ zapichovala dětem špendlíky do hlaviček a byla jí přičítána smrt dalších minimálně deseti novorozenců, ale to jí nikdy nebylo prokázáno. Fikáčková byla shledána vinnou, zcela příčetnou, se sklony k depresím a nekontrolovaným výbuchům vzteku a byla odsouzena k trestu smrti. Dodnes je považována za jednu z nejmasovějších vražedkyň Československa a třináctého dubna 1961 byla ve svých dvaceti pěti letech oběšena v pankrácké věznici. Byla první ženou popravenou za kriminální trestné činy od roku 1918.

Další články

Zavří­t reklamu