válkaČeskoslovenskoobjevy

Superspirální galaxie se točí rychlostí 500 kilometrů za vteřinu

Superspirální galaxie se točí rychlostí 500 kilometrů za vteřinu
Zdroj: messagetoeagle.com

Superspirální galaxie jsou velké galaxie, které rotují extrémní rychlostí. Pro představu naše Mléčná dráha není superspirální ani není extrémně velká. Rotuje jen rychlostí 200 kilometrů za vteřinu. Superspirální galaxie rotuje více než dvojnásobnou rychlostí.

Tomáš Chalupa 11. prosince 2019

Nový výzkum superspirálních galaxií ukázal, že rotují ještě rychleji, než se doposud předpokládalo. Tyto galaxie byly pozorovány velkým jihoafrickým teleskopem SALT (Southern African Large Telescope).

Superspirály jsou extrémně velké a váží dvacetkrát více než průměrná galaxie velikosti naší Mléčné dráhy. Jsou také jasnější a v průměru mohou měřit 450 000 světelných let, zatímco naše galaxie měří 100 000 světelných let. Do dnešního dne bylo objeveno celkem asi 100 superspirálních galaxií. „Superspirály jsou skutečně výjimečné v mnoha směrech. Lámou například rekordy v rychlosti rotace,“ říká astronom Patrick Ogle z Baltimoru.

Odborníci se domnívají, že superspirály se otáčejí tak rychle, protože se nachází v nějakém oblaku temné hmoty. O temné hmotě jakožto příčině rotace galaxií se spekuluje už celá desetiletí, takže pokud je tato základní premisa správná, pak musí mít množství temné hmoty co dočinění i s extrémní rotací superspirálních galaxií. Problém v tomto vysvětlení je ovšem hmotnost superspirální galaxie. Ta by měla být vyšší, než jak byla nyní naměřena. Jedno halo temné hmoty by mělo mít celkovou hmotnost 40 bilionů Sluncí. Je to dáno tím, že v superspirálních galaxiích je obecně méně hvězd. Možná samotné množství temné hmoty nějak překáží jejich tvorbě hvězd. Neznamená to ale, že by ale v supergalaxiích hvězdy nevznikaly, jen jich je méně.

Další pokrok ve studiu superspirálních galaxií se očekává od Vesmírného dalekohledu Jamese Webba, který chce NASA vypustit v roce 2021.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu