válkaČeskoslovenskoobjevy

Superoceán se kdysi vsákl do země, může se to stát znovu

Superoceán se kdysi vsákl do země, může se to stát znovu
Zdroj: iflscience.com

Před 700 miliony let existoval obří kontinent nazývaní Rodinia. Pak ale došlo k ohromné změně, kdy se celý oceán propadl do země. Podle vědců by se to mohlo zase opakovat.

Tomáš Chalupa 9. března 2019

Rodinia byl kontinent, který předcházel slavnější Pangee. Podle vědců z univerzity v Perthu ale nedocházelo k formování těchto superkontinentů postupně, ale velmi rychle při ohromných posunech tektonických desek, které způsobovaly, že se celé oceány dostávaly do zemského pláště. Šlo o obří tektonické pohyby nevídaných rozměrů.

K těmto změnám docházelo poměrně pravidelně každých 600 milionů let. První superkontinent se nazýval Nuna a existoval před 1,6 miliardami let. Nuna se rozpadla a vznikla Rodinia, k čemuž došlo před 900 miliony let. Za dalších 200 milionů let došlo k onomu masivnímu zlomu tektonických desek a Rodinia se rozpadla. Před 320 miliony let se pak zformovala Pangea a z ní vznikly dnešní kontinenty a celé uspořádání světa, jak jej jako lidstvo známe.

Podle vědců existují určité vzorce cirkulace zemských desek, ke kterým dochází každých 600 milionů let. V podstatě si lze tento vzorec představit tak, že nejprve existuje superkontinent obklopený superoceánem. V určité chvíli dojde k rozlomení superkontinentu a jednotlivé části jsou odděleny menšími oceány. Tak v podstatě vypadá Země dnes. Pak ale dojde právě v těchto oceánech k sérii zlomů a oceánské desky se začnou zasouvat do zemského pláště. A oceán zmizí. Tím dojde ke zformování nového superkontinentu a celý proces začíná nanovo.

Otázkou je, zda bude tento vzorec fungovat i nadále. Vědci se domnívají, že Indický oceán a Atlantik, jakožto i část jižních moří, čeká stejný osud jako dávné oceány a postupně zmizí, zatímco Pacifik se bude zvětšovat do velikosti superoceánu. Stejně tak vznikne nový superkontinent, pro který už vědci mají jméno – Amasia.

V současnosti se přitom právě Pacifik mírně zmenšuje, ale tento trend by nemusel trvat dlouho. Ovšem je potřeba říct, že na pohyby desek, stejně jako i na proces formování superkontinentů existuje více náhledů a tento není jediný. Pokud dojde k nějakým dramatickým pohybům a oceán zanikne, bude to za tak dlouhou dobu, že se tím není třeba vzrušovat.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu