válkaČeskoslovenskoobjevy

Supermasivní černá díra v Mléčné dráze je dvě desítky let poněkud neklidná

Sagittarius A je název supermasivní černé díry nacházející se v samém centru naší Mléčné dráhy. Vědci ji pozorují už dlouho a nedávno zaznamenali její zvýšenou aktivitu. Černá díra během několika hodin zvýšila svůj jas, aby velmi rychle zase potemněla. Vědci se snaží přijít na kloub tomuto poněkud neklidnému chování.

Tomáš Chalupa 8. října 2019

Vědci už dvacet let monitorují infračervené záření vycházející z této černé díry. Tento rok je podle nich celkově velmi aktivní, což doposud rozhodně nebylo zvykem. Už v květnu zaznamenali cosi jako výboj nebo fléru, což ukazovalo na nezvyklou aktivitu. Prošli proto pozorování a data z této supermasivní černé díry zpět až do roku 2003. Celkem zrevidovali 13000 pozorování provedených během 133 nocí. Šlo o velmi dlouhé a kontinuální pozorování, které poskytlo mnoho dat.

„Nikdy za 24 let jsme neviděli něco takového, co se stalo 13. května,“ říká profesorka fyziky Andrea Ghezová. Černá díra byla doposud opravdu velmi klidná, takže vědci pátrají po tom, co by mohlo stát za její zvýšenou aktivitou. „Když jsem ten výboj poprvé viděla, mylně jsem se domnívala, že se dívám na hvězdu S0-2, protože jsem nikdy neviděl Sagittarius A takto jasný,“ říká kolega Ghezové Tuan Do.

S0-2 má ale zřejmě s chováním Sagittaria A něco společného. Tato hvězda krouží v blízkosti černé díry a loni proletěla v její zatím největší blízkosti. To mohlo podle některých vědců nastartovat procesy v samotném Sagittariu A. Zřejmě se při průletu dostal nějaký materiál přímo do jícnu černé díry.

Podle jiných názorů jde možná o zpožděnou reakci na průlet prachového tělesa G2 v roce 2014, které rovněž proletělo ve velké blízkosti Sagittaria. Co přesně černou díru takto aktivizovalo, ale s jistotou říci nelze, a vědci tvrdí, že jsou potřeba další pozorování, aby celé záležitosti přišli na kloub.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu