Clint Eastwood a Jack Nicholson objektivem Jacka Robinsona

Clint Eastwood a Jack Nicholson objektivem Jacka Robinsona | zdroj: Mirror


Super fotky celebrit ze 60. let ukrýval Jack Robinson v šatní skříni. Našly se až po jeho smrti

TÉMATA: celebrity | fotografie | jack robinson

user-avatar

Blondie

14. 08. 2015 | 16:00

Jack Robinson byl jedním z nejlepších tvůrců módní a portrétní fotografie 60. let. O jeho práci se tenkrát rvaly The New York Times i Vogue. Pak ale fotografické kariéry zanechal, opustil New York a začal navrhovat skleněné vitráže do kostelů. Do konce života žil v ústraní a o své minulosti odmítal mluvit. Stovky úžasných portrétů slavných lidí tak spatřily světlo světa až po jeho smrti. To když je našel napěchované v šatní skříni v jeho bytě dědic Robinsonovy pozůstalosti Dan Oppenheimer.

Personál nemocnice v Memphisu se v roce 1997 ocitl v šoku, že o tělo zesnulého 69letého Jacka Robinsona nikdo z jeho pozůstalých nezažádal. Museli volat na jedno jediné telefonní číslo, které pacient nahlásil při příjmu. Byl to jeho přítel, návrhář vitráží Dan Oppenheimer, jemuž zemřelý odkázal své veškeré jmění.

Když si Oppenheimer přišel poprvé prohlédnout Robinsonův malý byt v Memphisu, čekalo ho tam velké překvapení. Šatní skříň našel plnou printů a negativů s adresářem těch nejzvučnějších jmen své doby. Kolekce čítala okolo 150 tisíc portrétů hudebníků, herců, modelek a jiných celebrit, z nichž mnohé nikdy nespatřily světlo světa.

Fotograf Jack Robinson

Jack Robinson, jenž byl od konce 50. let uznávaným módním fotografem a mistrným portrétistou, se stal také jednou z vůdčích postav studia The Factory, kde se v letech 1962 až 1968 scházeli lidé kolem Andyho Warhola. V kontaktu s touto skupinou si vyvinul silnou závislost na alkoholu v kombinaci s marihuanou a důsledkem bylo, že se jeho profesionální kariéra a finanční stabilita začaly hroutit. Od roku 1973 o jeho práci přestával být zájem. To ho dostalo do finančních problémů, kvůli kterým jako zlomený a zahořklý muž opustil New York a přestěhoval se zpět do svého rodného města Memphisu ve státě Tennessee. Podstoupil odvykací kúru, zanechal focení a místo toho začal pracovat pro jednu místní sklárnu. Navrhoval hlavně skleněné vitráže do kostelů. Žil v naprosté anonymitě a osamělosti a svoji plodnou uměleckou minulost až do konce života tajil.

O jeho umělecký odkaz se postaral již zmíněný Dan Oppenheimer a tisíce nikdy neviděných fotek nechal naskenovat, vyčistit a publikovat. Talent Jacka Robinsona se tak posmrtně dočkal svého uznání a umělcovy práce jsou dnes k vidění v galeriích po celém světě. Zvláště portréty celebrit považuje Oppenheimer za historicky cenné. „Dodnes lidi ohromuje vidět všechny tyhle ikony v době jejich mládí… když jim bylo dvacet,“ podotýká.

Zdroj

 

user-avatar

Blondie

14. 08. 2015 | 16:00

Zavří­t reklamu