válkaČeskoslovenskoobjevy

Šumáky TIKI, vzpomínáte? Když jste je rozkousli v puse, šla vám pěna i nosem

Šumáky TIKI, vzpomínáte? Když jste je rozkousli v puse, šla vám pěna i nosem
Zdroj: tlustjoch.blog.cz

Starší pamětníci si jistě vzpomenou na oblíbený pamlsek s názvem Šumák TIKI. Prodával se ve formě kostiček a měl sloužit pro domácí výrobu osvěžujícího nápoje. Děti v té doby však kostičku nejraději lízaly na jazyku a některé pro větší pěnivý zážitek ji rovnou v puse rozkously.

Václav Pokorný 17. dubna 2018

Poválečná generace si jistě ráda zavzpomíná na své dětství a sladká potěšení, která ho doprovázela. Jedním z nich byl v té době dětmi velmi ceněný kostičkový šumák TIKI.

Po vyslovení jeho jména se určitě mnohým z pamětníků vybaví, jakou měl chuť, barvu a také co všechno se s tímto pamlskem dalo zažít. Šumák byl určen především pro domácí výrobu osvěžujícího nápoje, ale děti jej spíše užívaly jako zajímavou sladkost.

Kostička šumáku se vzala do špinavých prstů a rukou se začalo se jezdit po jazyku. Příšerně to barvilo, pěnilo, šumělo a štípalo a jazyk byl za chvíli krásně barevný. Kyselina v šumáku obsažená vyžírala chuťové pohárky tak, že nakonec byl jazyk jako struhadlo, a to teprve bylo to pravé ořechové! Nebo se kostička rovnou rozkousla a pěna vám pak šla nejen z pusy a nosu, ale málem také ušima.

Levná šumivá cukrovinka, kterou si oblíbily generace dětí z 50. až 70. let.

Levná šumivá cukrovinka, kterou si oblíbily generace dětí z 50. až 70. let.

Maminky tehdejších malých konzumentů však nerady viděly své děti šumák lízat a cumlat, protože se obecně vědělo, že leptají žaludeční stěnu.

To, že nešlo o nic moc zdravého, dokládá složení, kdy základem pro jeho výrobu byla směs kyseliny citronové a hydrogenuhličitanu sodného, všeobecně známého spíše jako jedlá soda. K tomu byl přidán cukr a trocha potravinářského barviva.

Šumák TIKI se prodával v balení po dvou krychličkách – jedné bílé a druhé barevné – a stál 20 haléřů. Později byly obě kostičky stejné hnědě melírované barvy.

V polovině osmdesátých let tento oblíbený výrobek z neznámých příčin z našich prodejen zmizel. Dnes však není nutné pátrat, proč se tak stalo, důležitější je, že zůstal uchován v srdcích pamětníků, neboť je vzpomínkou na čas dětství, první kamarády a školní léta.

Další články

Zavří­t reklamu