válkaČeskoslovenskoobjevy

Sudetský Němec po 70 letech našel skrýš, kam jeho rodina před odsunem ukryla majetek

Sudetský Němec po 70 letech našel skrýš, kam jeho rodina před odsunem ukryla majetek
Zdroj: www.muzeumusti.cz
+ 4 fotky+ 5 fotek

Učitelky z Mateřské školky v Libouchci na Ústecku ani v nejmenším netušily, jaký poklad se skrývá nad jejich hlavami. Šlo o majetek sudetských Němců, kteří jej po válce schovali na půdu. Nikdy si ho však již nevyzvedli a na existenci pokladu upozornil obec po 70 letech místní rodák Rudi Schlattner. Před pár dny se mu podařilo tajnou skrýš ve střeše najít.

Irena Gruberová 1. srpna 2015

Dům, ve kterém se dnes nachází mateřská škola, nechal v letech 1928-1929 jako rodinnou vilu postavit otec Rudiho Schlattnera, jenž byl zámožným obchodníkem. Po skončení 2. světové války, když byl zahájen odsun německého obyvatelstva, ukryla rodina Schlattnerových do skrýše pod střechou domu větší množství předmětů. Byl to nejen majetek rodiny, ale i uprchlíků z východu, kteří ve vile tehdy bydleli.

Ukrývání byl tenkrát přítomen i třináctiletý Rudi. „Mysleli jsme si, že se do našeho domu po čase zase vrátíme,“ vzpomíná na důvody, které je k tomu vedly. Do svého rodného domu se však mohl podívat až po 70 letech. Chtěl se prý s vedením obce sejít dříve, ale komunikace nebyla dobrá. Na existenci skrýše upozornil, aby se předměty jeho rodiny neztratily nebo nezničily. Majetkové nároky si nečiní.

Mateřská škola v Libouchci bývala rodinnou vilou rodiny Schlattnerových.

Mateřská škola v Libouchci bývala rodinnou vilou rodiny Schlattnerových.

Samotné nalezení skrýše nebylo vůbec jednoduché. Pro 80letého starce bylo obtížné najít po 70 letech přesné místo úkrytu, který se nacházel za vnitřním obložením střechy. „Pan Schlattner oklepával kladívkem jednotlivá prkna, ale všechna zněla stejně. Potom tedy zkoušel mezi prkny najít provázek, kterým se prkna u skrýše měla povolit. Trvalo to hodně dlouho, už jsme si mysleli, že skrýš byla odhalená při opravě střechy a nic nenajdeme. Ale pak najednou provázek našel. Když potom chvíli za provázek tahal, povolil dvě prkna, za kterými se objevila skrýš plná věcí,“ vzpomíná na dramatické chvíle kurátor Tomáš Okurka. Jak se ukázalo, nacházel se úkryt v klenbě vikýře. „Vlezl jsem tam a začal vyndávat věci. Bylo neuvěřitelné, kolik se toho do tak malého prostoru vešlo. Trvalo to přes hodinu, než jsme všechno dostali ven,“ popisoval kurátor z ústeckého muzea Jiří Preclík.

Půda mateřské školy ukrývala majetek sudetských Němců..

Půda mateřské školy ukrývala majetek sudetských Němců..

Celkem bylo ve skrýši ukryto přes 100 balíčků a spousta dalších nezabalených předmětů. Mezi nimi se nacházely například lyže, slamáky, svazek ramínek na šaty, balíky knih, celé ročníky novin, koberce, několik kusů nádobí, čepice důstojníka wehrmachtu, kožichy a další šatstvo. Obsah většiny balíků a krabic je zatím neznámý, neboť jsou zakryté balícím papírem a pečlivě převázané motouzem.

„Byli jsme nejprve trochu překvapeni, jak obyčejné věci si tehdejší majitelé domu schovali do skrýše. Jsme zvědavi, co najdeme v balíčcích. I kdyby se ale jednalo o běžné každodenní předměty, mají díky okolnostem tohoto nálezu mimořádnou historickou hodnotu,“ poznamenal kurátor Tomáš Okurka.

Část ukrytých předmětů

Část ukrytých předmětů

Rozbalování a určování předmětů bude otázkou několika týdnů nebo měsíců. Bude také nutné vyřešit majetkoprávní otázku nálezu. Pravděpodobně náleží nalezené předměty jakožto konfiskát státu, který by měl určit, která instituce o ně bude pečovat. Muzeum města Ústí nad Labem o tom bude jednat s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových. „Takto ucelený nález předmětů ukrytých německým obyvatelstvem po válce je v rámci Ústecka zcela ojedinělý a pro naše sbírky by byl velkým obohacením,“ nechal se už slyšet ředitel ústeckého muzea Václav Houfek.

Pokud mu to zdravotní stav dovolí, chtěl by se Rudi Schlattner účastnit identifikace jednotlivých předmětů. „Ke každému předmětu tak můžeme získat z první ruky podrobné informace a silný osobní příběh,“ těší se kurátor Tomáš Okurka.

Muzejníci by chtěli předměty zařadit do výstavy, která začne v září a shodou okolností je věnovaná životu v Ústí nad Labem v roce 1945.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu