válkaČeskoslovenskoobjevy

Styděl se dávat ucho na ženská ňadra, tak vynalezl pomůcku, která se používá dodnes

Styděl se dávat ucho na ženská ňadra, tak vynalezl pomůcku, která se používá dodnes
Zdroj: thevintagenews.com

René Laennec byl francouzský lékař a vynálezce, který v 19. století přispěl světové medicíně vynálezem stetoskopu. Nástroj, který se používá dodnes, vznikl díky lékařově stydlivosti.

Tomáš Chalupa 30. září 2016

Svá studia medicíny začal René Théophile Hyacinthe Laennec (1781-1826) pod vedením svého strýce na univerzitě v Nantes. Později zahájil svou lékařskou praxi v nemocnici Hotel-Dieu v Nantes, kde si osvojil všechny základy péče o pacienty. Následně se přemístil do Paříže, kde pracoval v laboratoři slavného chirurga a patologa Guillauma Dupuytrena. Brzy se stal předním francouzským internistou.

Někdy v té době Laennec vynalezl stetoskop. Jeho cílem bylo vymyslet něco, aby nemusel přikládat své ucho na ňadra vznešených pařížských dam. Mravy byly tehdy jiné a i lékař mohl pociťovat rozpaky při pohledu na nahou ženu, navíc když se jí měl dotýkat. Napřed jednoduše sroloval roli papíru do trubičky a poslouchal srdce pacientek skrze tuto trubičku. Zjistil, že takto slyší srdce mnohem lépe, než když ho poslouchal pouhým uchem.

Později vyvinul zdokonalenou verzi, která byla vyrobena ze dřeva. Trubička měřila 25 cm na délku a měla 3,5 cm v průměru. Jeho slavný stetoskop byl nahrazen moderním fonendoskopem až na samém konci 19. století.

Stetoskop byl rychle přijat lékaři ve Francii i po celé Evropě. Laennec dlouhá léta experimentoval a hledal vhodný materiál i tvar stetoskopu. Když ve svých 45 letech umíral na tuberkulózu, řekl, že stetoskop je největší dědictví, které po sobě zanechal. Měl rozhodně pravdu.

Další články

Zavří­t reklamu