Když rostliny zjistily, že by se měly stát potravou, reagovaly obrannou reakcí.

Když rostliny zjistily, že by se měly stát potravou, reagovaly obrannou reakcí. | zdroj: dailymail.co.uk


Studie prokázala, že i rostliny vnímají, když jsou pojídány

TÉMATA: rostliny

user-avatar

Simona Knotková

1. 07. 2016 | 16:00

Patříte k vegetariánům či veganům a myslíte si tedy, že méně ubližujete živé přírodě? To možná ano, ale měli byste vědět, že i rostliny dokážou cítit, když je na nich prováděno násilí. Aspoň to vyplývá ze studie univerzity z Missouri.

V experimentu vědci využili rostlinu z rodu huseníček. Nahrávali na ní zvuky, které vydává housenka, když pojídá list. Tyto zvukové vibrace pak pustili skupině dalších rostlin. Druhé skupině pustili buď vítr nebo jiné hmyzí zvuky. Co zjistili, když na ně pak také vypustili housenku?

Rostliny z první skupiny začaly při střetu s housenkou jednat obranně a vypouštěly chemikálie, které hmyz odpuzovaly. Nic netušící druhá skupina zato nereagovala nijak.

"Housenky reagovaly na chemickou obranu tím, že se odplazily zpátky. Použití těchto vibrací k posílení obranných mechanismů rostliny by proto mohlo být užitečné v zemědělství. Tento výzkum nás také blíže seznamuje s chováním rostlin a ukazuje nám, že, stejně jako zvířata, i ony reagují na venkovní dění, třebaže je tato reakce odlišná," sdělila Heidi Appel, členka výzkumného týmu.

témata

user-avatar

Simona Knotková

1. 07. 2016 | 16:00

Zavří­t reklamu