Podle nového vědeckého experimentu to vypadá, že naši kreativnost ovlivňuje počet mozkových synapsí.

Podle nového vědeckého experimentu to vypadá, že naši kreativnost ovlivňuje počet mozkových synapsí. | zdroj: sciencealert.com


Studie odhalila, že kreativní lidé mají více mozkových synapsí

TÉMATA: mozek | věda

user-avatar

Simona Knotková

7. 04. 2017 | 09:00

Chce po vás šéf v práci kreativnější přístup, ale vám zkrátka nejde vymýšlení nových věcí a nápadů? Pro svou neschopnost můžete nyní použít vědecky ověřenou výmluvu. Podle nedávné studie za naší (ne)kreativností totiž stojí počet mozkových synapsí.

Pro svůj výzkum badatelé z Dukeovy univerzity v Severní Karolíně a Padovské univerzity shromáždili několik studentů vysokých škol. Pomocí funkční magnetické rezonance nejprve pořídili skeny jejich mozků. Následně testovali kreativnost prostřednictvím několika úkolů. Účastníci experimentu měli například vymýšlet odpovědi na otázky či kreslit geometrické obrazce. Součástí byl také dotazník, který se ptal na dosavadní úspěchy v oblastech jako hudba, psaní nebo zpěv.

Po srovnání se skeny vědci zjistili, že nejvíce kreativní lidé ze skupiny mají více nervových spojení mezi levou a pravou hemisférou než nejméně kreativní lidé. Největší rozdíly byly patrné v čelním laloku, oblasti zodpovědné za rozhodování a uvažování, centru rozumu.

Výsledky mohou lékařům umožnit předvídat schopnosti jedince. "Skenováním mozku budeme nyní možná schopni říct, v čem bude člověk dobrý," říká David Dunson, člen výzkumného týmu z americké univerzity.

Získané poznatky by mohly napomoci i v léčbě chorob, jako je například Alzheimerova nemoc. K definitivním závěrům je ale třeba ještě většího vzorku zkoumaných jedinců.

témata

user-avatar

Simona Knotková

7. 04. 2017 | 09:00

Zavří­t reklamu