Naši civilizaci čeká kolaps, kvůli naší vlastní nenasytnosti, tvrdí studie NASA.

Naši civilizaci čeká kolaps, kvůli naší vlastní nenasytnosti, tvrdí studie NASA. | zdroj: inhabitat.com


Studie NASA předvídá kolaps naší civilizace. Zničí nás hamižnost nejbohatších elit

TÉMATA: teorie | věda | společnost

user-avatar

Tomáš Chalupa

3. 12. 2015 | 14:15

Už i americká vesmírná agentura se připojila k zástupu institucí a jednotlivců, kteří očekávají konec světa tak, jak ho známe. Její nejnovější studie naší postindustriální společnosti nevěstí vůbec nic dobrého.

Je to stále stejná písnička a nikoho už nemůže asi překvapit, že i studie NASA říká, že rozdělení bohatství v globální společnosti je nerovnoměrné, růst lidské populace enormní, zdroje se vyčerpávají, a to vše vede k jistému kolapsu naší civilizace. Studii zpracovávali na žádost NASA vědci z univerzit v Marylandu a Minnesotě. Naší civilizaci zbývají už jen poslední dekády, než se zhroutí.

Není to v historii nic výjimečného. Stalo se to antickým Římanům, potkalo to i mnoho dalších rozvinutých civilizací, po kterých nezbylo prakticky nic. S kolapsem globální ekonomiky, který se prý nezadržitelně blíží, se i my staneme takovými antickými Římany. Zbudou po nás jen kolosea. Vědci k tomuto závětu došli pomocí speciálního matematického modelu, který simuluje vývoj společnosti. Využívá sociální modely, statistiku, matematickou analýzu, zkrátka je to poměrně vyspělý program postihující nejrůznější aspekty lidské civilizace. Program, mimochodem zvaný HANDY, ukazuje, že našim primárním problémem bude přemnožení. Lidí bude prostě moc. Našim dalším problémem bude postupný úbytek zemědělské půdy a zemědělské produkce. Začne docházet voda. spotřeba energie bude enormní. A pak už to jde ráz na ráz. Rozložení bohatství bude ještě daleko nerovnoměrnější než dnes, elity budou konzumovat tolik statků, že se společnost zkátka zhroutí.

Ve výsledku to tedy nebude příroda, ale hamižnost nejbohatších elit, které odsoudí lidskou společnost ke zkáze. Už nyní jedno procento lidí vlastní téměř padesát procent celkového světového bohatství. Co až to budou tři čtvrtiny nebo i více? Moderní technologie, do kterých se vkládá tolik nadějí, nepřinesou v tomto směru žádnou záchranu. Moderní technologie nevypěstují více potravin ani nevytvoří nové vodní zdroje. Tyto věci za nás technologie zkrátka nevyřeší

Co máme dělat, abychom se krachu vyhnuli? Snažit se o větší vyrovnanost zdrojů a spravedlivější distribuci bohatství. Má se začít rychle, protože čím více času promrháme, tím menší bude šance na zvrácení neblahého trendu. Jenže o spravedlivém rozdělení bohatství a rovnováze filozofují lidé odnepaměti. A zatím se v této věci prakticky nikam nepokročilo. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

3. 12. 2015 | 14:15

Zavří­t reklamu