válkaČeskoslovenskoobjevy

Studenti vzkřísili vyhynulý druh dýně ze semen starých 800 let

Studenti vzkřísili vyhynulý druh dýně ze semen starých 800 let
Zdroj: mymodernmet.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

Nečekaný nález přinesly vykopávky v rezervaci indiánského kmene Menominee v americkém státě Wisconsin. V jedné keramické nádobě se našly různé druhy semen již vyhynulých odrůd dýní. Radiouhlíkovou metodou se zjistilo, že jsou více než 800 let staré, nicméně jak se ukázalo, stále schopné života. Skupina studentů z univerzity v kanadském Winnipegu otestovala životaschopnost těchto starodávných semen, a výsledek? Podařilo se jim vypěstovat dávno zapomenutý obří druh dýně.

Markéta Oderská 9. prosince 2015

Obrovskou, jasně oranžovou dýni protáhlého tvaru pojmenovali domorodí indiáni Gete Okosomin, což v překladu znamená velká stará dýně. A jak znalci tvrdí, chutná výtečně, má melounovou příchuť, skvělou konzistenci a bohatou dužinu. Největší exemplář, který se urodil, měřil téměř metr a vážil přes osm kilogramů.

Gete Okosomin však představuje více než jen zapomenutý druh zeleniny – symbolizuje totiž dávné časy a společnost, kde jídlo bylo občanským právem. Zároveň také připomíná, že zelenina a ovoce, které dnes nakupujeme v supermarketech, jsou jen zlomkem původní, bohaté diverzity jedlých rostlin. Uchovávání semen se tak ukazuje jako skvělý způsob, jak rozmanitost druhů zachovat i pro příští generace. Díky dávným domorodcům, kteří semínka uložili do keramické nádoby, nevymizel tento starý druh dýně z planety.

„Mnoho lidí to neví, ale hodně našich tradičních potravin vymizelo, zejména díky modernímu průmyslovému zemědělství, které upřednostňuje výnosnější plodiny,“ poukazují indiáni z American Indian Center. „Také geneticky modifikované organismy ničí původní semena. Proto Gete Okosomin je něčím, co lze slavit. Pokaždé, když se někomu tuto dýni podaří vypěstovat a zachovat tak její semena, je to vítězství pro náš lid,“ říkají.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu