válkaČeskoslovenskoobjevy

Studenti vyrobili šaty za použití jediné suroviny – listí

Studenti vyrobili šaty za použití jediné suroviny – listí
Zdroj: odditycentral.com
+ 5 fotek+ 6 fotek

Za úchvatné šaty nemusíte utrácet tisíce. Stačí vám k tomu třeba jenom listí, které si zdarma nasbíráte v přírodě. A hromada času a trpělivosti.

Simona Knotkova 16. listopadu 2017

Za vytvořením listových šatů stojí čtveřice studentů druhého ročníku univerzity v čínské prefektuře Che-fej. Nápad vznikl spontánně, když dvojice žen obdivovala šaty herečky Fan Bingbing z letošního festivalu v Cannes. Za pomoci dvou spolužáků je napadlo, že by se mohli pokusit udělat podobnou róbu z listí. Výsledným dílem se chtěli zúčastnit každoroční univerzitní soutěže.

K výrobě sesbírali více jak šest tisíc listů nejenom z okolí školy, ale třeba také z hory Tianzhu. Aby listí na šatech neschlo a nedocházelo k jeho rozkladu, vyvinuli speciální zásaditý roztok, který ve spojení s uhličitanem sodným zbavil list dužniny a ponechal z něj jenom kostru s tenkým filtrem.

Studentům dalo práci, než přišli na koncentraci roztoku, která list neničila celý. I s následnou výrobou šatů z takto upravených listů jim projekt zabral čtyři měsíce. Výsledek ale stojí za to, jak se můžete přesvědčit v naší galerii.

Další články

Zavří­t reklamu