válkaČeskoslovenskoobjevy

Studenti našli skleněný hrot oštěpu a znovu ho zakopali do země

Studenti našli skleněný hrot oštěpu a znovu ho zakopali do země
Zdroj: heritagedaily.com

Jedinečný objev se podařil studentům z australské univerzity v Perthu. Během exkurze na ostrově Rottnest našli hrot oštěpu vyrobený ze zeleného skla. Vzácný artefakt vyrobili původní obyvatelé ostrova - Aboridžinci.

Yvonne Pokorná 20. června 2017

Rottnest je ostrov v Indickém oceánu nedaleko pobřeží Austrálie. Leží západně od Perthu v Západní Austrálii. Na ostrov v nedávné době podnikli exkurzi zaměstnanci a studenti ze Západoaustralské školy za účelem zkoumání domorodé historie ostrova. Při tomto průzkumu narazili na předmět ze skla.

Ostrov Rottnest (česky Krysí ostrov)

Ostrov Rottnest (česky Krysí ostrov)

“Představte si, jaké bylo naše nadšení, když jsme zjistili, že jde o vzácný skleněný hrot oštěpu, který je přinejmenším 100 let starý. Nestává se každý den, abyste nalezli artefakt takového významu,” prohlásil univerzitní profesor Len Collard a dodal: “Studenti byli tímto objevem překvapeni a nadšeni, neboť odkrývá fascinující skutečnost z domorodé historie ostrova.”

Jak Collard dále uvedl, akademická obec již v nedávných letech několik hrotů oštěpů na tomto ostrově objevila, ale ty byly jen z čistého skla nebo keramiky, doposud však nikdy nebyl nalezen hrot oštěpu takto unikátně zbarvený v odstínu smaragdové zeleně.

Vězni z řad domorodých Aboridžinců

Vězni z řad domorodých Aboridžinců

Podle vědce tyto hroty oštěpů vyráběli domorodí Aboridžinci, kteří byli na ostrově Rottnest v 19. století vězněni evropskými kolonizátory. Z úlomků skla z této doby, které Aboridžinci nacházeli v místech svého věznění, tradičními postupy zhotovovali hroty oštěpů. Ty pak využívali ke směnnému obchodu a lovu hojně se zde vyskytujících klokanů quokka.

Nalezený artefakt studenti znovu uložili na témže místě do země z úcty k tradicím domorodým obyvatel ostrova.

Temné pozadí kolonizace ostrova
Ostrov objevil roku roku 1696 holandský mořeplavec Willem de Vlamingh a pojmenoval ho Krysím ostrovem, protože si jeho námořníci spletli zdejší unikátní klokany quokka s krysami. Evropané osídlili ostrov v roce 1831. V 19. století sloužil ostrov jako brutální trestanecká kolonie pro domorodce. Věznice Rottnest lodge resort je dnes přestavěna na prvotřídní modelové jednotky.

Další články

Zavří­t reklamu