válkaČeskoslovenskoobjevy

Strouhy u chodníků v Šimabaře jsou plné kaprů

Japonské město Šimabara bylo zle poničeno zemětřesením v roce 1792. Katastrofa, kterou doprovázela extrémní vlna tsunami, zabila tehdy 15 000 lidí. Jedním z vedlejších efektů bylo také to, že země vyrazily desítky vodních pramenů.

Tomáš Chalupa 30. listopadu 2019

I proto se Šimabaře začalo říkat Vodní město. Vody je zde dostatek skutečně na každém kroku, a tak bylo nutné postavit kilometry struh a odvodňovacích kanálů podél chodníků a cest. Voda je velmi čistá, a tak se místní úřady rozhodly v roce 1978 nasadit do těchto kanálů okrasné tradiční ryby – koi kapry. Těm se v městských strouhách nebývale daří a navíc se stali okamžitě turistickým hitem.

Snímky kaprů v kanálech obletěly svět společně s komentáři, že Japonsko má tak čisté kanály, že v nich mohou žít ryby. To je pravda jen z části. Šimabara není jediným městem, kde se koi kaprům daří. Jsou vysazeni také v městěch Hida Furukawa, Gudžo Hačiman a Tsuwano. Zde jsou rovněž kapříci k vidění podél některých ulic. Turisté v Šimabaře sice kapry obdivují, ale bohužel je také často krmí, přes viditelné značky, které to zakazují. I tak se ale kapří populace rozrostla z původních 12 na několik stovek kusů, které proplouvají turistům i obyvatelům města pod nohama.

Kapři koi jsou známí nejen svou barevností, ale také dlouhověkostí. Oficiálně dosahují věku 47 let , ale znám je i případ červeného koi kapra, patřícího do skupiny Kawarimono a varietě Benigoi jménem Hanako, který se dožil údajně až 226 let. Kapři koi dorůstají velikosti až 100 centimetrů, ti v Šimabaře mají v průměru kolem 70 cm.

Další články

Zavří­t reklamu