válkaČeskoslovenskoobjevy

Stromy na Slope Pointu rostou nakřivo, ničí je permanentní vítr

Stromy na Slope Pointu rostou nakřivo, ničí je permanentní vítr
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 1 fotka+ 2 fotky

Slope Point je nejjižnější bod Nového Zélandu, konkrétně jeho Jižního ostrova. Právě na tomto místě rostou jedny z nejpodivnějších stromů na světě. Stačí jediný pohled, a hned víte proč.

Tomáš Chalupa 3. dubna 2021

Stromy rostou tak, jako by je permanentně ohýbal vichr, a svým způsobem tomu tak skutečně je. Silné větry tu vanou denně a nějaký vítr fouká prakticky neustále. Větry sem vanou z jihu z oblasti Antarktidy a mezi ní a Slope Pointem už není žádná pevnina, která by je zbrzdila. Větry proto vanou 3300 kilometrů prakticky nerušeně nad mořem a po celou dobu stále sílí. Ale není to přímo síla větru, ale právě jeho trvalá přítomnost, co takto zdeformovalo stromy na Slope Pointu. Je to jedno z mála míst na světě, kde vítr fouká neustále 24 hodin denně 365 dní v roce.

Žít trvale v oblasti Slope Pointu je prakticky nemožné, takže zde nikdo nežije. Zavítají sem ovšem často pastevci ovcí se svými stády, která se zde mohou nerušeně pást. A stále ve větší míře se ke Slope Pointu vypravují také turisté, kteří se na tento přírodní unikát chtějí podívat. Nevedou sem ale žádné cesty, takže návštěvník musí jít asi 50 mil podél občasných žlutých ukazatelů, které ho k této nejjižnější výspě dovedou. Pro veřejnost je ale oblast uzavřena od září do prosince, kdy je pastevecká sezona a území patří ovcím.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu