válkaČeskoslovenskoobjevy

Stromy jsou živé bytosti a mají pocity jako lidé

Stromy jsou živé bytosti a mají pocity jako lidé
Zdroj: tentree.com
+ 7 fotek+ 8 fotek

Studie německých a dánských vědců zjistila, že stromy mají city, vytvářejí přátelství a starají se jeden o druhého. Mají dokonce něco, co se podobá tlukotu srdce.

Václav Pokorný 1. prosince 2019

Nedávno bylo vědecky potvrzeno, že stromy mají více inteligence, než bychom si kdy představovali. Dokáží cítit bolest a projevují emoce jako například strach. Mají rádi společnost jiných stromů a upřednostňují pomalé tempo. To je jen několik zjištění německého lesníka Petra Wohllebena, který se nejen rád stromy obklopuje, ale celý svůj život zasvětil jejich studiu. „Ve skutečnosti mezi stromy existují přátelství. Dokáží si vytvářet vazby jako dlouholeté lidské páry, kdy se jeden o druhého vzorně starají. Stromy mají city,“ tvrdí Wohlleben, jehož kniha Tajný život stromů se stala bestsellerem. Zatímco u milovníků přírody se tento pohled setkává s nadšením a kladným přitakáním, většina ostatních lesních profesionálů to odmítá a klepe si na čelo. Jenže výzkum, který proběhl na univerzitě Britské Kolumbie, potvrzuje slova lesníka a spisovatele Petera Wohllebena. Dokumentární film Inteligentní stromy režisérů Julia Dordelové a Guida Tölkea přibližuje detektivní práci zkušených vědců, kteří se snaží porozumět interakcím mezi stromy a odhadnout, jaké by toto odhalení mohlo mít důsledky.

Dalším badatelem v této oblasti je Dr. Andras Zlinszky z Aarhusovy univerzity v Dánsku. Ten použil laserovou skenovací techniku, aby změřil přesnou polohu větví a listů 22 druhů stromů a keřů. Tímto měřením zjistil, že stromy rádi stojí blízko u sebe a hýčkají se. Mají rádi společnost. A nejen to. Mají prý dokonce něco, co se podobá tlukotu srdce.

Zlinszky ve svých poznatcích, které publikoval v loňském roce uvedl, že některé stromy během noci několikrát svěšují a následně zvedají své větve v rámci cyklu distribuce vody a sacharidů, což je podobné tlukotu lidského srdce. Tento proces je extrémně pomalý a jemný.

„Zaznamenali jsme předtím neznámé periodické pohyby, a to až do délky 1 cm během dvou až šestihodinového cyklu. Pohyby jsou zřejmě spojeny s tlakem vody v rostlinách, což v podstatě znamená, že stromy pumpují vodu. Transport vody není pouze jednoduchý stálý tok, jak jsme si to dosud mysleli. Dosud jsme se domnívali, že to dělají jen některé druhy stromů. Nyní zjišťujeme, že to je mezi stromy rozšířené mnohem více,“ uvádí Zlinszky.

Tyto výzkumy tak naznačují, že stromy nejsou jen průmyslovou zásobárnou dřevní hmoty, ale také něco živého, čeho je dobré si vážit a ochraňovat to.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu