válkaČeskoslovenskoobjevy

Strom, který je svým vlastním pánem: Dub z města Athens získal sám sebe do vlastnictví

Strom, který je svým vlastním pánem: Dub z města Athens získal sám sebe do vlastnictví
Zdroj: curiosity.com
+ 4 fotky+ 5 fotek

Na světě existuje řada stromů, které se z nějakého důvodu staly turistickou atrakcí. Pouze jeden se však může pochlubit tím, že vlastní sám sebe i malý kus země. Roste ve městě Athens ve státě Georgia a jeho příběh sahá až do 16. století.

Yvonne Pokorná 26. května 2019

V turistických průvodcích je nazýván jako Strom, který vlastní sám sebe nebo také Jacksonův dub (podle jména muže, jemuž strom původně patřil). Jedná se o dub bílý, jenž pochází z východních oblastí Severní Ameriky a je znám tím, že se dožívá stáří přes 200 let.

Příběh tohoto unikátního stromu byl poprvé zaznamenán v článku, který v roce 1890 vyšel na titulní straně místních novin. Předtím koloval v ústním podání a v době, kdy článek vyšel, ještě žilo pár lidí, kteří znali celou historku. Podle ní majitel pozemku, na kterém strom vyrůstal, převedl na dub vlastnická práva. Jinými slovy se strom stal vlastním pánem. K tomuto aktu mělo dojít někdy mezi lety 1820 a 1832, a dub bílý tak získal svobodu dřív než afroameričtí otroci. Kromě toho mu byla přidělena veškerá půda v okruhu 2,4 metrů od jeho úpatí.

Ačkoliv právní listina, stvrzující tento akt, se nedochovala, pamětní deska u paty stromu nese přibližný nástin jejího textu: “Vzhledem k veliké lásce, kterou chovám k tomuto stromu, a mému přání poskytnout stromu po celou dobu ochranu, převádím na něj veškeré jeho vlastnictví a všechnu půdu o délce osmi stop okolo něj – William H. Jackson”.

Dnes je strom v Athens ve skutečnosti “synem stromu, který vlastní sám sebe”. Ten původní padl po létech chátrání na podzim roku 1942. Byl vysoký 30 metrů a jeho stáří bylo odhadováno až na 400 let. Pár let nato na jeho místě vysadili jeho výhonek, který se dnes pyšní výškou 15 metrů. A po svém předchůdci převzal i “autonomii”, kterou všichni uznávají, včetně místní radnice. Samozřejmě jde o svého druhu džentlmenskou dohodu, protože technicky jaksi není možné něco vlastnit, pokud vlastník není právně způsobilý k převzetí vlastnictví. To však Jacksonově dubu neubírá nijak na jeho popularitě. O tom svědčí i to, že každoročně, když se po světě slaví Den stromů, sází děti ve městě Athens semenáčky tohoto dubu, a šíří tak jeho odkaz i neobyčejný právní status.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu