válkaČeskoslovenskoobjevy

Antický počítač je příliš dokonalý, než aby mohl pocházet z doby před dvěma tisíci lety! Přesto tomu tak je a vědci to dodnes nechápou

Antický počítač je příliš dokonalý, než aby mohl pocházet z doby před dvěma tisíci lety! Přesto tomu tak je a vědci to dodnes nechápou

Antika a počítače, to nejde příliš dohromady. Přesto jeden unikátní nález zcela změnil pohled na schopnosti a znalosti obyvatel antických měst. Dokázali sestrojit mechanismus, který měli být podle předpokladu historiků, lidé schopni sestrojit až někdy v 18. století.

Tomáš Chalupa 23. září 2014

Když v roce 1900 řecký potápěč Elias Stadiatos objevil vrak římské nákladní lodi poblíž ostrova Antikythéra, rozhodně netušil, že se právě začíná psát jedna z nejvíce fascinujících kapitol archeologie. Ještě dva roky potápěči v poklidu vynášeli z vraku na hladinu nejrůznější sochy, mince a šperky, zkrátka obvyklý obsah antických obchodních lodí. Pak ale archeolog Valerius Stas při jednom běžném průzkumu spatřil jakýsi podivný kámen, ze kterého čouhalo ozubené kolo. Kámen vzal na pevninu a brzy učinil šokující zjištění. Není to kámen, ale složitý mechanismus tvořený desítkami miniaturních ozubených koleček!

Prostě podivný kámen ležící na dně moře

Prostě podivný kámen ležící na dně moře

Nastalo několik desítek let intenzivního bádání a výzkumu. V roce 1959 přišel britský vědec Derek de Solla Price s teorií, že mechanismus byl vlastně počítač, který vypočítával polohu hvězd a planet na obloze. Primitivní analogový počítač, kolečka točící se v miniaturním kalendáři. Neuvěřitelně přesná ruční hodinářská práce.

A takhle kdysi vypadal, přesná replika mechanismu z Antikythéry

A takhle kdysi vypadal, přesná replika mechanismu z Antikythéry

Jak ukázaly další výzkumy za pomoci nejmodernější techniky a také konstrukce prvních replik, fascinující stroj obsahoval 37 koleček, poháněn byl klikou a jeho schopnosti byly na svou dobu neuvěřitelné. Mechanismus vypočítával zatmění Slunce i Měsíce, zobrazoval zvěrokruh, fáze Měsíce, roční dobu, pohyb planet, sloužil jako přesný kalendář, poradil si dokonce i s přestupním rokem. Nic takového dosud nikdo nespatřil! Neexistoval žádný písemný záznam ani nález, který by naznačoval, že v antice byli lidé schopní vytvořit něco takového. Malinká ozubená kolečka propojená do složitého mechanismu, to je práce hodinářů až někdy z 18. století. Nic takového přece nemělo v antice existovat, kroutili hlavami historici i archeologové.

Stroj pod rentgenem

Stroj pod rentgenem

Jenže překvapením není konec. Slavný podmořský badatel Jacques Yves Cousteau se k vraku několikrát potopil a prohlásil, že celý vrak lodi ani zdaleka nebyl celý objeven. Jenže rozmístění trosek na poměrně velké ploše dna ukazuje podle některých odborníků na jediné, na dně leží dva vraky poblíž sebe. Například doktor Brandon Foley z Massachusettské univerzity tvrdí, že další vrak antické lodi leží jen nějakých 250 metrů od prvního. A na palubě by tím pádem mohl mít další stejný mechanismus. A jakoby toho nebylo málo, kurátor Vědeckého muzea v Londýně Michael Wright, který prováděl podrobnou rentgenovou analýzu stroje, došel k názoru, že některé objevené součástky nepasují do mechanismu. Podle něj jsou součástí dalšího stroje, který leží stále někde v hlubinách. Zbývá tedy jediné, uspořádat další vědecké výpravy a pátrat ve vodách u ostrova Antikythera po neuvěřitelných mechanismech, které o tisíc let předběhly svou dobu.

Další články

Zavří­t reklamu