Václav Havel ve svém golfu. Foto: Bohdan Holomíček

Václav Havel ve svém golfu. Foto: Bohdan Holomíček | zdroj: aktualne.cz


Stříbrný blesk: Auto, ve kterém Václav Havel řídil sametovou revoluci

TÉMATA: auta | václav havel | volkswagen | sametová revoluce

user-avatar

Václav Pokorný

16. 11. 2019 | 12:00

O životě Václava Havla jako disidenta a prvního českého prezidenta se toho ví hodně, ale v jakém autě prožil sametovou revoluci, je již známo mnohem méně.

Václav Havel je podle posledního sociologického průzkumů vnímán 60 procenty české společnosti jako nejvýznamnější postava polistopadového vývoje v roce 1989.

Jeho život je v kostce snad každému dobře znám, zdaleka ne však každý ví, jak moc měl rád automobily a že velmi důležitý pro něj byl především kvalitní přehrávač. 

První vlastní auto si Václav Havel koupil v osmadvaceti letech v roce 1964. Tehdy mu přišly peníze za uvádění divadelních her v zahraničí a výběr padl na francouzskou Simcu 1000.  Za dva roky si pořídil Renault 16 s výklopnou zadní částí. Tento hatchback střední třídy se stal autem roku 1966. Později si jako vášnivý motorista koupil německý Mercedes, který opět zaplatil z příjmů z divadelních her v zahraničí. 

Havlův Volkswagen Golf

V roce 1987 si Václav Havel pořídil v Tuzexu Volkswagen Golf druhé generace ve stříbrné metalíze, který vlastnil až do roku 1990. Zařídil si, aby registrační značka obsahovala číslo 77 a tak asociovala Chartu 77. S tímto autem prožil i celou sametovou revoluci a říkal mu prý „stříbrný blesk“. Jezdil s ním na všechna setkání s tehdejšími představiteli moci a na jednání Občanského fóra. A protože nechtěl jako nově zvolený prezident jezdit v komunistických tatrách, byl de facto golf po kratičkou dobu i prezidentským vozem. 

Tento legendární „stříbrný blesk” prezidenta Václava Havla bude v rámci Autodialogu s Václavem Havlem zaparkován před výstavním pavilonem Komunikace 89 na Letenské pláni naproti fotbalovému stadionu Sparty již zítra v sobotu 16. listopadu od 13 do 18 hodin a v neděli 17. listopadu od 13 do 16 hodin. Václavu Havlovi mohou zájemci z řad veřejnosti sdělit a nahrát svůj vzkaz o tom, jak jsme v posledních třiceti letech pečovali o svobodu slova. Tu Václav Havel přijel vybojovat na pražskou Letnou v roce 1989 právě tímto autem. Zdeněk Svěrák už prezidentovi vzkázal, že „naše demokracie je nemocná“. Pravda a láska jsou dnes považovány částí populace za nadávky, slušnost, čest a demokracie za hloupost.

Nejzajímavější vzkazy z automobilu se stanou součástí připravovaného dokumentu, který bude k vidění 24. a 25. listopadu na velkoplošné obrazovce symbolicky umístěné na tribuně stadionu Sparta přímo naproti výstavnímu pavilonu Komunikace 89 a v rámci připravované akce Den pádu cenzury v neděli 24. listopadu.

user-avatar

Václav Pokorný

16. 11. 2019 | 12:00

Zavří­t reklamu