Středověké sochy jezdců na úpatí Himalájí zatím zůstávají obestřeny tajemstvím

Středověké sochy jezdců na úpatí Himalájí zatím zůstávají obestřeny tajemstvím | zdroj: ancientpages.com


Středověké sochy jezdců v Indii byly vytvořeny neznámými tvůrci

TÉMATA: archeologie | nálezy | indie

user-avatar

Tomáš Chalupa

2. 11. 2017 | 09:00

Pří výzkumu na hranicích Indie a Pákistánu objevili archeologové dva rituální komplexy. Uvnitř se skrývalo na 200 soch jezdců na koních. Archeologové netuší, kdo je autorem těchto soch ani proč je vytvořil.

Na objev přišla rusko-indická expedice, která v zemi působila tři roky. Už v průběhu expedice bylo oznámeno, že výsledky jsou fascinující. A skutečně tomu tak bylo. "Našli jsme ve svatostánku na 200 soch jezdců, které jsou specifické tím, že na některých koních  sedí  více než jeden jezdec, někdy jsou to dva, tři i čtyři lidé. Jde o ztělesnění některých dávných mýtů. Mnoho soch je objemných a jsou zdobeny rytinami," říká archeolog Vjačeslav Molodin.

Přestože jsou všechny sochy vytvořeny v jednom stylu, každá z nich se něčím odlišuje a žádné dvě sochy nejsou stejné. Je to vůbec poprvé, co archeologové objevili v Indii tento typ soch. Ví se, že sochy byly vytvořeny v období středověku, ale není vůbec jasné, kdo byl vlastně jejich tvůrcem. Vědcům chybí jakékoliv vodítko právě proto, že je to vůbec první nález tohoto druhu v Indii. Záhada tak zatím zůstává nevyřešena. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

2. 11. 2017 | 09:00

Zavří­t reklamu