válkaČeskoslovenskoobjevy

Středověké sochy jezdců v Indii byly vytvořeny neznámými tvůrci

Středověké sochy jezdců v Indii byly vytvořeny neznámými tvůrci
Zdroj: ancientpages.com

Pří výzkumu na hranicích Indie a Pákistánu objevili archeologové dva rituální komplexy. Uvnitř se skrývalo na 200 soch jezdců na koních. Archeologové netuší, kdo je autorem těchto soch ani proč je vytvořil.

Tomáš Chalupa 2. listopadu 2017

Na objev přišla rusko-indická expedice, která v zemi působila tři roky. Už v průběhu expedice bylo oznámeno, že výsledky jsou fascinující. A skutečně tomu tak bylo. „Našli jsme ve svatostánku na 200 soch jezdců, které jsou specifické tím, že na některých koních sedí více než jeden jezdec, někdy jsou to dva, tři i čtyři lidé. Jde o ztělesnění některých dávných mýtů. Mnoho soch je objemných a jsou zdobeny rytinami,“ říká archeolog Vjačeslav Molodin.

Přestože jsou všechny sochy vytvořeny v jednom stylu, každá z nich se něčím odlišuje a žádné dvě sochy nejsou stejné. Je to vůbec poprvé, co archeologové objevili v Indii tento typ soch. Ví se, že sochy byly vytvořeny v období středověku, ale není vůbec jasné, kdo byl vlastně jejich tvůrcem. Vědcům chybí jakékoliv vodítko právě proto, že je to vůbec první nález tohoto druhu v Indii. Záhada tak zatím zůstává nevyřešena.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu