válkaČeskoslovenskoobjevy

Středověk byl krutý. Vykopávky odhalily, že nejhůř na tom byli obyčejní lidé

Středověk byl krutý. Vykopávky odhalily, že nejhůř na tom byli obyčejní lidé
Zdroj: Univerzita Cambridge

Archeologové z Univerzity v Cambridge vykopali tři různá pohřebiště. Získaná data jim poskytla nové poznatky o středověké společnosti.

Simona Knotkova 9. února 2021

Archeologové se zaměřili na tři historická místa v Cambridge s lidskými ostatky – hřbitov u místního kostela pro obyčejné lidi, u augustiniánského kláštera s pozůstatky kněžích a jejich bohatých sponzorů a nakonec u zdravotnického zařízení pro nemohoucí. Rentgeny 314 koster odhalily velký počet zlomenin. Nejvíce z nich, 44 procent, přitom patřilo obyčejnému pracujícímu lidu.

Thumbnail # V Thorntonském opatství se našel masový hrob z období morové nákazy
Mohlo by Vás zajímat:

V Thorntonském opatství se našel masový hrob z období morové nákazy

„U obyčejných lidí bylo očividně větší riziko zranění ve srovnání s kněžími a jejich dobrodinci a pacienty. Byli to lidé, kteří trávili celé dny náročnou manuální prací. Ve městech pracovali v obchodě a řemesle, například v kamenictví či kovářství, nebo to byli dělníci. Na venkově velká část z nich dřela od úsvitu do soumraku na poli nebo se starala o dobytek,“ říká vedoucí studie doktorka Jenna Dittmar.

Zlomené kosti byly nalezeny až u 40 % všech mužských ostatků, u žen to bylo 26 %. Jedna starší žena měla kupříkladu během svého života zlomenou čelist, žebra, obratle a chodidla, jak odhalila zahojená zranění. Podle vědců to byla pravděpodobně oběť celoživotního domácího násilí. „Bylo by velmi neobvyklé, kdyby všechna tato zranění vznikla například v důsledku pádu. Naprostá většina zlomených čelistí u žen je dnes způsobena jejich partnerem,“ říká Ditmmar.

Thumbnail # Opravdu byly dřív ženy podřadným pohlavím? Vykopávky ze Stonehenge odhalily překvapivou skutečnost
Mohlo by Vás zajímat:

Opravdu byly dřív ženy podřadným pohlavím? Vykopávky ze Stonehenge odhalily překvapivou skutečnost

Co se týče rozsahu a závažnosti zranění, badatele zaujaly také pozůstatky mnicha z augustiniánského kláštera, který měl zlomené obě stehenní kosti. „Ať už zlomení obou kostí způsobilo cokoliv, musel to být velmi traumatický zážitek, který byl nejspíše i příčinou smrti. Domníváme se, že se mohlo jednat o nehodu s povozem. Možná se kůň vyděsil a vůz mnicha srazil,“ míní Dittmar.

Dodává, že středověký život se nemazlil s nikým: „Kosti středověkých obyvatel Cambdrige poukazují na nerovnost. Těžká poranění nicméně převládala v celém společenském spektru. Život byl nejtěžší pro ty na dně, ale obecně byl těžký pro všechny.“

Související články

Další články

Zavří­t reklamu