válkaČeskoslovenskoobjevy

Středoškolský učitel tvrdí, že ví, kde ztroskotala Amelia Earhartová

Středoškolský učitel tvrdí, že ví, kde ztroskotala Amelia Earhartová
Zdroj: dailymail.co.uk
+ 2 fotky+ 3 fotky

Amelia Earhartová byla možná vůbec nejslavnější americkou pilotkou. Jako první žena přeletěla Atlantik, měla na svém kontě mnoho odvážných letů, ale její pokus obletět zeměkouli skončil tragicky. Zmizela se svým navigátorem někde nad Tichým oceánem, dodnes se neví, kde přesně. Ovšem středoškolský učitel Dick Spink tvrdí, že ztroskotala na atolu Mili na Marshallových ostrovech.

Tomáš Chalupa 31. května 2015

Spink utratil přes 50 000 dolarů, aby dokázal, že má pravdu. Své tvrzení opírá především o výpovědi domorodců z atolu. „Svět se to musí dozvědět. Slyšel jsem zde zcela konzistentní příběh od mnoha lidí,“ tvrdí Spink. Jeho tvrzení možná nemusí být úplně nesmyslné. Skupina badatelů se počátkem tohoto roku vypravila na atol Mili a našli zde jeden menší hliníkový plát a přistávací kolečko. Oba artefakty byly odeslány na analýzu. Jde o to, zda mohly patřit letadlu Lockheed Electra, se kterým se Earhartová ztratila. „Plánujeme se sem vrátit s mnohem lepším vybavením, abychom našli další části letadla,“ říká vedoucí týmu Jon Jeffrey.

Spink také už na atolu byl a našel zde domorodce, kteří mu potvrdili, že viděli přistát letadlo Earhartové. Nález skupiny badatelů ze společnosti Parker Aerospace mu tak jen potvrzuje jeho teorii. Podle vyjádření technika Jima Haytona kolečko skutečně pochází z Lockheedu Electra, vyrobeného firmou Goodyear. Pokud je to pravda, pak má pravdu i Spink a místo posledního odpočinku Earhatrové je skutečně na atolu Mili. Vše musí potvrdit až probíhající analýza.

Jenže atol Mili rozhodně nepatří mezi místa, kde by někdo Earhartovou a její letadlo hledal. Dříve se spekulovalo, že spadla do moře, protože jí došel benzín, v současné době převládá teorie, že se jí podařilo přistát na ostrově Nikumaroro. Zde dokázala přežívat několik týdnů nebo i měsíců, než podlehla dehydrataci. Našly se zde také součásti letadla, které mohly patřit Lockheedu Electram, hrob s ostatky muže (které se ovšem po převezení ztratily), ohniště, sextant a nůž. Jenže stále se nenašel vrak, a přímý důkaz tak chybí. Právě na Nikumaroro zamíří v červnu velká expedice, aby vrak a další důkazy konečně našla. Brzy se tedy možná záhada Amelie Earhartové vyřeší.

Další články

Zavří­t reklamu