Běžný výjev z kalifornské školy v 70. letech.

Běžný výjev z kalifornské školy v 70. letech. | zdroj: rarehistoricalphotos.com


Střední škola plná náctiletých matek? V 70. letech nic nevšedního

TÉMATA: těhotenství | střední škola | usa

user-avatar

Simona Knotková

24. 03. 2020 | 12:30

Magazín LIFE zveřejnil v dubnu roku 1971 obsáhlý článek, který se zabýval těhotenstvím náctiletých dívek. Vydal se kvůli němu na střední školu Citrus High School v kalifornském městě Azusa, kde se tou dobou nacházelo několik nastávajících matek i těch, které své dítě už porodily.

"Ve třídě veřejné střední škole čte šestnáctiletá studentka, osm měsíců těhotná a neprovdaná, knižní referát. Její spolužáky a učitele to nijak nevzrušuje, protože tato scéna je na Citrus High v kalifornské Azuse naprosto běžná, stejně jako kdekoliv jinde v zemi, kde pedagogové přijímají nové radikální postupy ke starému a bolestivému problému. Ještě před několika lety národní školy řešily tuto potíž vyloučením studentek, nebo na ně vyvíjely takový tlak, aby samy školu opustily. Mnoho potupených rodin zařizovalo pro své dcery tajné a protizákonné potraty. Jiné je posílaly na 'návštěvu k příbuzným' nebo, pokud si to mohly dovolit, je schovávaly v soukromých ústavech," stojí v textu amerického časopisu.

Z důvodu brzkého ukončení studia tyto matky většinou končily na okraji společnosti bez velkých vyhlídek do budoucna, což se podepisovalo i na nižší úrovni života jejich dětí. V 70. letech ale vznikaly v USA programy, které se tomu snažily zamezit.

"Dnes se postoj škol k mladým matkám dramaticky změnil," píše dále autor článku. "Zatímco těhotenství mladistvých dívek je stále nechtěné a nežádoucí, stále více rodičů a škol se těmto dívkám snaží pomoci namísto toho, aby je ze společnosti vyloučili. Skoro v každém větším městě nyní fungují programy, které splňují vzdělávací, zdravotnické a psychologické potřeby každé náctileté matky. (…) Přesto jich v zemi pořád není dostatek. Nedávná studie došla k závěru, že 75 % dospívajících matek odchází ze školy. Stále však přibývá těch, které činí obtížné rozhodnutí zůstat ve škole pro své vlastní dobro a pro budoucnost svých dětí."

Nutno podotknout, že tato reportáž nesklidila úspěch a redakce byla zasypána dopisy nespokojených čtenářů. Fotografie těhotných středoškolaček byly podle některých groteskní a článek, který je skoro až glorifikoval, přirovnávali k bulvární žumpě.

user-avatar

Simona Knotková

24. 03. 2020 | 12:30

Zavří­t reklamu