válkaČeskoslovenskoobjevy

Střední škola byla pro prince Charlese peklem

Střední škola byla pro prince Charlese peklem
Zdroj: profimedia.cz
+ 2 fotky+ 3 fotky

Kam dát studovat syna, který je shodou okolností princ, budoucí král a vážený člen královské rodiny? Tuto otázku musela vyřešit britská královská rodina a příliš se v ní neshodla. Na stole byly dva návrhy – prestižní Eton College, kterou prosazovala královna i další členové rodiny, a pak Gordonstoun, kde studoval jeho otec, vévoda z Edinburghu.

Tomáš Chalupa 17. září 2020

Gordonstoun leží daleko ve Skotsku uprostřed poměrně nehostinné krajiny. Vévoda argumentoval, že zde bude mít Charles klid a bude chráněn od médií a nepříznivých vlivů. Druhým důvodem bylo, že na Gordonstounu se tradičně vyžadovala přísná, až absolutní disciplína. A vévoda se domníval, že přesně to jeho synovi prospěje, než nastoupí na vysokou školu. Gordonstoun je totiž takzvaná boarding school, tedy internátní střední škola, do které se chodí před nástupem na vysokou.

Thumbnail # Takhle prince Charlese rozparádili ukrajinští kozáci!
Mohlo by Vás zajímat:

Takhle prince Charlese rozparádili ukrajinští kozáci!

Královna se nakonec nechala přesvědčit, takže Charles zamířil do temných skotských hvozdů. Na škole panoval polovojenský režim, ostatně založil ji Kurt Hahn, Žid, který uprchl před nacisty. Důraz byl vždy kladen na fyzickou odolnost a sílu. Phillip si na škole zažil těžké časy, ale vždy tvrdil, že mu pobyt v této instituci prospěl a udělal z něj pravého muže. Předpokládal to samé u svého syna, ale nic nemohlo být vzdálenější pravdě. Charles Gordonstoun nenáviděl.

Žil v koleji zvané Windmill Lodge se třinácti dalšími chlapci. Den začal ranní rozcvičkou a během, pokračoval snídaní a ledovou sprchou. Budovy, kde chlapci spali, byly kamenné, okna dokořán běhen dne i noci, v kteroukoliv roční dobu. O nějakém teple se tu tedy moc mluvit nedalo. Charles celou školu přejmenoval na „Colditz v kiltu“ (Colditz byl název německého zajateckého tábora).

Thumbnail # Královská rodina se hemžila přáteli nacistů, tvrdí ruská novinářka
Mohlo by Vás zajímat:

Královská rodina se hemžila přáteli nacistů, tvrdí ruská novinářka

Charles také na škole nebyl oblíbený, protekční synáček z královské rodiny byl šikanován mnoha různými způsoby. Při ragby ho skládali k zemi nejen protihráči, ale i spoluhráči. Smáli se jeho odstávajícím uším. Když se s ním někdo chtěl spřátelit, měl na krku ihned pomluvy, že se snaží vetřít do přízně královské rodiny. Domů jednou napsal: „V noci skoro nespím, protože chrápu. A pokaždé, když vydám zvuk, někdo mě praští do hlavy. Je to absolutní peklo.“  Podobné příběhy s princovým otcem ale nepohnuly, jeho odpovědi byly chladné a neustále mu radil, ať se vzmuží.

Jediný, kdo stál na Charlesově straně, byl bodyguard Ronald Green, který byl princi neustále nablízku. Nemohl sice zasahovat do různých půtek a projevů šikany, ale i tak byl princi oporou a dokonce čímsi jako náhradním otcem. Druhý rok byl ale vyhozen, protože umožnil, aby si nezletilý Charles koupil láhev cherry na školní výlet, což neopomněla rozmáznout bulvární média.  Po vyhození Greena ztratil Charles jedinou osobu, která byla ve škole na jeho straně.

Thumbnail # Pokus o únos princezny Anny se naštěstí nezdařil
Mohlo by Vás zajímat:

Pokus o únos princezny Anny se naštěstí nezdařil

Phillip byl doslova posedlý tím, aby ze svého syna „udělal muže“. Připravil proto ještě jedno překvapení, když ho na půl roku poslal do Austrálie, do odlehlé chudé zemědělské oblasti, kde sídlila škola Geelong. Tam, daleko od domova, se ale Charlesovi překvapivě líbilo více než v Gordonstounu. Přitom se Geelong od Gordonstounu zase tak moc nelišil, i tady se hodně běhalo, cvičilo a trénovalo, ale jeden podstatný rozdíl zde byl – v Austrálii neměl nikdo z prince komplexy, a tak měl brzy kolem sebe spoustu přátel. Ředitel školy jej popsal jako inteligentního, přátelského a se smyslem pro humor. Jaký rozdíl oproti všeobecné šikaně v Gordonstounu! Tam se sice musel ještě vrátit na závěrečný rok, ale pak už tohle prokleté místo opustil nadobro. Později se sice nechtěl ke škole vyjadřovat nějak vyloženě negativně, ale za vše zřejmě mluví fakt, že oba jeho synové navštěvovali raději Eton.

 

Další články

Zavří­t reklamu