válkaČeskoslovenskoobjevy

Strčil hlavu do urychlovače částic. Protonový paprsek jen těsně minul ty nejdůležitější části mozku

Strčil hlavu do urychlovače částic. Protonový paprsek jen těsně minul ty nejdůležitější části mozku
Zdroj: amusingplanet.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

Nenechte se nadpisem zmást - ona poškozená osoba měla k nahlédnutí do urychlovače pádný důvod. A to, co se stalo, nebylo rozhodně způsobeno nějakou neuvážeností nebo neprofesionalitou.

Marta Šindlauerová 11. srpna 2020

Onen osudný den nastal 13. července 1978. Ve městě Protvino poblíž Moskvy se nacházel Institut fyziky částic a tam měli svůj urychlovač částic, který se zničehonic porouchal. Anatolij Bugorski byl jedním z pracovníků institutu, a když zjistil závadu, chtěl ji prověřit. Nevšiml si ale, že je urychlovač stále zapnutý. Výstražná světla, značící aktivní stav urychlovače, byla při předchozím experimentu zhasnuta a někdo z kolegů Bugorského je zapomněl znovu zapnout. Jakmile Bugorski prostrčil hlavu otvorem v urychlovači, projel mu hlavou protonový paprsek. Muž prý necítil žádnou bolest. Jediné, co si z incidentu pamatuje, byla „záře silnější než tisíc sluncí“.

Bugorski si byl vědom, že právě dostal zásah. Nikomu o tom ale neřekl. Místo toho v klidu pokračoval ve své práci, poreferoval do knihy zápisů o své „návštěvě“ urychlovače a připravoval se na příchod prvních symptomů, o kterých věděl, že se jim nevyhne. Hned v noci začala zasažená levá strana hlavy otékat a po bezesné noci šel nešťastník ráno k lékaři. Odtud byl promptně odeslán do moskevské nemocnice pro nemoci z ozáření.

Během vyšetřování události vyšlo najevo, že absorbovaná dávka záření se pohybovala od 200 000 to 300 000 radů (přičemž k usmrcení člověka stačí 400 až 1000 radů), a Bugorski se tak zapsal do historie jako jediný člověk, který takové ozáření přežil. Měl totiž štěstí v neštěstí: paprsek byl velmi tenký, a zasáhl tak pouze vybrané části mozku. To ale neznamená, že se jednalo o nějakou banální událost. Ničivý paprsek ho zasáhl do zadní části hlavy, prošel skrz mozek, kde zničil část tkání, a nakonec vyšel ven nosem. Ačkoli ty skutečně životně důležité části mozku zasaženy nebyly, levá strana tváře zcela ochrnula, Bugorski ohluchl na levé ucho a dodnes trpí epileptickými záchvaty. A ano, ozářený muž dosud žije. Je mu už 87 let, a i když ho trápí vážné zdravotní i finanční problémy, pořád zůstává jediným člověkem, který se nějakou svou části těla ocitl v tak nebezpečném stroji, jakým je urychlovač částic, a přesto zůstal naživu.

Další články

Zavří­t reklamu