válkaČeskoslovenskoobjevy

Stráže v Dachau dostaly, co zasloužily, přímo na místě je Američané postříleli

Stráže v Dachau dostaly, co zasloužily, přímo na místě je Američané postříleli
Zdroj: allthatsinteresting.com

Dne 29. dubna 1945 byl koncentrační tábor Dachau osvobozen americkými vojáky z 45. Pěší divize. Ti byli naprosto zděšeni z hrůz, které za zdmi tábora objevili. A rozhodli se, že je potřeba vzít spravedlnost do vlastních rukou.

Tomáš Chalupa 29. dubna 2020

Američané do Dachau zamířili při své cestě do Mnichova. V táboře nalezli hromady mrtvých těl ve vagonech, bylo jich 2 310. Další těla hořela na hromadách. Pach spáleného lidského masa se vznášel nad táborem a vojákům z něj bylo zle. Nic podobného v životě neviděli, vymykalo se to lidské představivosti.

Co se dělo dál, se později stalo předmětem vyšetřování. Výpovědi vojáků, kteří byli přímo na místě, se velmi lišily. Vědělo se, že Američané postříleli všechny stráže a důstojníky SS v táboře. Vyšetřování incidentu se ujal plukovník Joseph Whitaker. Bylo přísně tajné a nic o něm se nemělo dostat na veřejnost. Podle všeho bylo zabito ne více než 50 nacistů, reálné číslo bylo spíše kolem třiceti. Více se toho nikdo nedozvěděl.

Teprve o mnoho desetiletí později napsal bývalý medik divize knihu, ve které popsal, co se přesně v Dachau po osvobození stalo. Podle něj se zabíjení Němců účastnilo devatenáct Američanů. V době vydání knihy byli naživu poslední tři z nich. Američané nahnali Němce do půlkruhu a zastřelili je stejně jako jejich strážní psy.

Vězni v Dachau vnímali čin Američanů jako spravedlivou satisfakci. „Chovali jsme se k nim všichni ten den jako zvířata, byly to naše narozeniny,“ řekl jeden z vězňů Walenty Lanarczyk. Dva strážci byli ubiti rozzuřenými vězni přímo před zraky Američanů. Nikdo jim nebránil. Američané chápali, že tito lidé prošli nepředstavitelným utrpením. Jejich děti byly stříleny, jejich ženy mrzačeny, prováděli na nich nelidské experimenty. Nyní dostali do rukou své trýznitele a každému bylo jasné, že ti lidé i přes svůj zubožený stav zabijí každého Němce v dohledu. Zabili nejspíše jen dva, o zbytek se tak raději postarali sami Američané. Za zabití stráží v Dachau nebyl nikdo obviněn ani souzen.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu