válkaČeskoslovenskoobjevy

Strážce z koncentráku se 75 let vyhýbal spravedlnosti, teď půjde před soud

Strážce z koncentráku se 75 let vyhýbal spravedlnosti, teď půjde před soud
Zdroj: Department of Justice USA
+ 2 fotky+ 3 fotky

Přes 70 let Friedrich Karl Berger tajil před všemi svou temnou minulost. Teď ho ale Spojené státy vydaly do Německa, kde se má zodpovídat za zločiny, kterých se dopustil jako strážce v koncentračním táboře v Meppenu.

Tomáš Chalupa 8. května 2021

Berger se skrze právníky snažil vydání zabránit, ale jeho poslední odvolání odmítl soud, a bývalý nacista tak poputuje před německou justici. Na jeho minulost se přitom přišlo díky až neuvěřitelné náhodě. V roce 1945 potopily bombardéry RAF německou loď SS Thielbek. Ta vezla 2800 vězňů z koncentračních táborů a na palubě byly také nejrůznější dokumenty a záznamy. Jen 50 vězňů přežilo potopení lodi, která klesla na dno moře, kde ji až v roce 1950 našli potápěči a vyzvedli dokumenty. Ani to ale nemuselo Bergera ohrozit, protože ten se mezitím přestěhoval do USA do státu Tennessee. Trvalo desítky let, než se podařilo Bergera spojit se záznamy z vraku, ale nakonec se podezření prokázala.

Z pracovní karty nalezené v lodi vyplynulo, že Berger sloužil v jednom z koncentračních táborů sítě Neuengamme, kde zemřelo celkem 40 000 lidí, hlavně Židů, Poláků a ruských válečných zajatců. Podobně jako jiné koncentráky, i zde panovaly příšerné podmínky, byla nařízena nucená práce, kvůli které mnoho vězňů zahynulo vyčerpáním nebo hladem.

Thumbnail # Největší masová vražda českých občanů v koncentračním táboře Osvětim
Mohlo by Vás zajímat:

Největší masová vražda českých občanů v koncentračním táboře Osvětim

Sám Berger novinářům řekl, že považuje obvinění za trapná s tím, že jej deportují z domu, kde žije 75 let. Přiznal, že v koncentráku sloužil jako stráž, ale poukázal na to, že mu bylo pouhých 19 let a pouze poslouchal rozkazy. Navíc tvrdil, že v době své služby nebyl ani ozbrojen.

Podle svědků se ale Berger jako ostraha podílel na pochodu smrti, kdy vězni museli dva týdny jít do jiného tábora kvůli blížící se frontě. Během pochodu zahynulo nejméně 70 lidí, další zemřeli při nuceném kopání protitankových zákopů. Právě za smrt těchto lidí má být Berger spoluodpovědný.

Berger má stále německé občanství, a jak se ukázalo, dokonce pobírá za službu v armádě penzi, která mu chodí do Spojených států. Berger k tomu poznamenává, že nesloužil v SS, ale u námořnictva.

Thumbnail # Podivuhodný Otto Rahn: gay, antinacista, člen SS i inspirace pro Indianu Jonese
Mohlo by Vás zajímat:

Podivuhodný Otto Rahn: gay, antinacista, člen SS i inspirace pro Indianu Jonese

Německo poslední roky vede proti bývalým nacistům kampaň a snaží se je dostat před soudy. Například Oskar Gröning, přezdívaný „účetní z Osvětimi“, byl takto odsouzen na čtyři roky vězení, protože se podílel na smrti 300 000 Židů. Než mohl ale Oskar Gröning nastoupit do vězení, zemřel ve věku 94 let. To je obecně problém těchto soudů, že před spravedlností stojí velmi staří lidé, kteří nemohou většinou kvůli zdravotnímu stavu své tresty nastoupit, mnohdy ani není možné dokončit soudní řízení. Kdy a zda vůbec bude Berger po příjezdu do Německa obviněn, zatím není jisté.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu