válkaČeskoslovenskoobjevy

Strategický most přes Ostravici prý zachránil hrdinný komunistický odbojář. Jenže nebylo vše nakonec jinak?

Byl to po dlouhou dobu jeden z tradičních válečných příběhů o statečném mladém odbojáři, který za cenu svého života zabránil vyhození do vzduchu strategického mostu. Především komunisté využívali tento příběh ke své propagandě. Ovšem možná to bylo všechno úplně jinak. Pravda se po sedmdesáti letech hledá těžko.

Tomáš Chalupa 30. dubna 2015

Miloš Sýkora byl v roce 1939, když Němci obsadili Ostravu, devatenáctiletý učeň soustružník, který měl před sebou poslední rok školní docházky. Jenže válka udala nový směr jeho životu i životu celého města. Sýkora vstoupil do tajné komunistické odbojové organizace. Jenže gestapo celou organizaci odhalilo a Sýkora se tak dostal do německých rukou. Následovaly kruté výslechy, bití a na konci ještě poměrně mírný rozsudek tří let ve vězení. Ty si odseděl v ratibořské káznici. Pak ještě musel pobývat nějaký čas ve sběrném táboře ve Veveří u Brna, než se dostal definitivně na svobodu.

Ta ovšem spočívala v těžké práci při budování zákopového systému na Valašsku. Psal se rok 1944 a Rusové se blížili k území Československa. Na Vánoce ho pustili domů k matce do Ostravy a Sýkora se rozhodl, že u ní už zůstane. Až potud jsou historické prameny jasné a život mladého Sýkory skutečně takto nějak vypadal. Jenže jeho hvězdná chvíle měla teprve přijít.

Do Ostravy se po tvrdých bojích probojovala Rudá armáda. Ve městě se mezi lidmi a především v odboji údajně velmi dobře vědělo, že strategický most přes řeku Ostravici, spojující Moravskou a Slezskou Ostravu, Němci podminovali a v případě nebezpečí ho hodlají vyhodit do povětří. Když k mostu dorazil první sovětský tank, byl to údajně právě Sýkora s kamarádem Milošem Poštulkou, kdo tankisty upozornil, že pod mostem jsou výbušniny. Nabídli se, že se pokusí přestřihnout dráty vedoucí k rozbuškám. Vzali si jen nůžky a signální pistoli a vyrazili na most. Dílo se prý podařilo a Sýkora Němcům rovnou pod nosem deaktivoval jejich výbušniny. Ti ho zpozorovali až cestou od mostu a vypálili po něm z kulometu. Sýkora dostal zásah do hrudi a zemřel. Lidé ho našli až druhý den. Byl slavnostně pohřben na hřbitově před Novou radnicí a most se od té doby jmenuje Sýkorův most.

Tolik oficiální příběh, který dlouho využívala komunistická propaganda, která ukazovala na nezměrné hrdinství mladého komunistického odbojáře. Ale příběh se po revoluci stal také terčem spekulací a podle některých historických pramenů se vše událo úplně jinak. Podle jedné z verzí se Sýkora zneškodnění výbušnin vůbec nezúčastnil, hrdinský skutek si připsal dezertér Wehrmachtu Robert Cysarz, který si za něj vysloužil od odbojářů papír, kde stálo, že tento člověk zachránil poslední most přes Ostravici. Ještě jiná teorie říká, že Sýkora sice na most dorazil, ale z nějakého důvodu dráty nepřestřihl. Němci jej zřejmě zasáhli dříve, než to stihl udělat. Tato historka pochází od řezníka Rudolfa Hankeho, který podle svých slov pak sám Němce přemluvil, aby most neodpalovali, že to už nemá cenu. A Němci prý kupodivu poslechli. Varianta téhož příběhu je, že most se rozhodli neodpálit sami Němci výměnou za kladné reference od odbojářů. Sýkorova smrt podle této verze nastala spíše omylem v nastalém zmatku.

Která verze příběhu je pravdivá, se už možná nikdy nedozvíme, ale jedno je jisté. Sýkorův most už kvůli tomu nikdo přejmenovávat nebude.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu