Mnoho lidí tvrdí, že zahlédlo na hradě Chillingham podivná světla a tajemné postavy.

Mnoho lidí tvrdí, že zahlédlo na hradě Chillingham podivná světla a tajemné postavy. | zdroj: set-travel.com


Strašidelný hrad Chillingham: prohání se tu duchové i divoké krávy

TÉMATA: hrady | duchové | anglie | paranormální jevy

user-avatar

Tyrion

17. 10. 2015 | 11:00

Chillingham je považován za nejstrašidelnější hrad v Anglii, ne-li v celé Evropě. Od svého vzniku ve 13. století zažil mnoho nájezdů a válek, hodně lidského utrpení i umírání, ale i nevysvětlitelných jevů.

Hrad Chillingham stojí ve stejnojmenné vesnici v hrabství Northumberland na severu Anglie. Původně byl klášterem, založeným na konci 12. století, který byl později přebudován v pevnost obehnanou hradbami, vodním příkopem, obrannými věžemi a cimbuřím. V době, kdy Anglie vedla války se sousedním Skotskem, zaujímala pevnost důležitou strategickou polohu. Sloužila jako ústřední bod, odkud anglická armáda podnikala vpády do Skotska, ale stejně tak byla i terčem skotských útoků a obléhání. Už v roce 1298 tu přebýval král Eduard I., když táhl do Skotska, aby porazil odbojné Skoty vedené Williamem Wallacem, jehož ve filmu Statečné srdce proslavil herec Mel Gibson. Anglickému králi tehdy v jeho pokoji nainstalovali prosklené okno, což v té době byla úplná rarita.

V roce 1617 se na hradě zdržel také Jakub I., který se stal prvním společným králem Anglie a Skotska. Jak se vztahy mezi oběma zeměmi v důsledku spojení skotského království s anglickým zlepšovaly, ztrácela vojenská pevnost v Chillinghamu na významu.

Mučírna

Dnes je hrad Chillingham známý svou pověstí nejstrašidelnějšího hradu v Anglii. Kromě toho, že se zde dochovala velmi dobře udržovaná mučírna s těmi nejstrašnějšími mučícími nástroji, se chodbami hradu prohání i několik tajemných přízraků. Říká se, že jde o duše nešťastníků, kteří prošli nelidským mučením ve zdejší mučírně, ale i o bývalé majitele hradu rodu Greyů, z nichž někteří se zapletli do mocenských bojů s králi a skončili pak krutou smrtí na popravišti. 

Modrý chlapec

Zářivý modrý chlapec z Růžového pokoje

Nejslavnějším z chillinghamských fantomů byl ten, který dostal přízvisko „Zářivý hoch“ nebo také „Modrý chlapec“. Jeho dětský přízrak se zjevoval v jedné z věží v takzvaném Růžovém pokoji. O půlnoci se odtud ozýval křik plný strachu a bolesti. Ti, co v pokoji nocovali, tvrdili, že tlumené kvílení vycházelo přímo ze zdí pokoje. Když ustalo, objevil se v pokoji kruh zářivého světla a s ním i postava mladého chlapce, oblečeného v modrém, který se přibližoval k lidem spícím v pokoji.

Při rekonstrukci Růžového pokoje v roce 1920 našli zedníci ke své hrůze uvnitř tlustých zdí pokoje ostatky mladého muže spolu se zbytky modrého oblečení. Nehty i kosti na rukách měl všechny zlámané, jak se pokoušel strhnout zeď, za kterou ho zaživa pohřbili. Musel umírat pomalou, bolestivou smrtí.

Po tomto nálezu ostatky mrtvého řádně pohřbili a říká se, že od té doby se „zářivý chlapec“ přestal v Růžovém pokoji zjevovat. Nicméně i později si někteří hosté stěžovali na modré záblesky šlehající ze zdi časně nad ránem. Občas jsou prý vidět i z nádvoří. Ačkoli to někteří lidé přikládali závadám na elektrickém vedení, majitel hradu to striktně popřel a tvrdil, že těmito zdmi žádná elektřina nevede. 

Silueta tajemné postavy v okně

Bílá paní, která hledá manžela

Jinou neklidnou duší, která na hradě straší, je duch Lady Mary Berkeley, manželky lorda Greye. Ten svoji ženu podvedl a opustil s její vlastní sestrou Henriettou. Smutná a zlomená žila Lady Berkeley na hradě jen s malou dcerkou a samým žalem brzy zemřela. Dodnes je prý slyšet šustot její sukně, jak se prochází bludnými hradními chodbami a hledá svého zrádného muže. 

Divoké krávy

Zázračné krávy

Temná minulost i strašidelná atmosféra hradu však není jediným lákadlem pro turisty. Tajemným přízrakům čile konkuruje stádo divokého skotu, které už od dob středověku obývá velký ohrazený park rozkládající se kolem hradu. Toto stádo si díky své izolovanosti uchovalo pozoruhodnou genetickou netknutost, a i když se dobytek kříží jen mezi sebou, dodnes prospívá. Jde o jediné potomky původního, přirozeného skotu z Anglie, který nikde jinde neuvidíte, jde o jedinou populaci svého druhu na světě, a už to samo o sobě stojí za návštěvu Chillinghamu.

user-avatar

Tyrion

17. 10. 2015 | 11:00

Zavří­t reklamu